Finanční poradci sobě aneb 11 finančních principů pro život (dlouhé čtení)

Finanční stabilita je cílem mnoha našich klientů, ale dosažení této stability vyžaduje pevné základy a správné návyky. V této první části našeho článku vám představíme základní kroky, které vám pomohou lépe spravovat své finance a připravit se na budoucnost. Zamyslete se společně s námi, jak správně hospodařit s penězi.

Náš finanční život je ve velké míře ovládán návyky, proto je dobré, abyste tyto návyky řídili podle vhodných principů. Připravili jsme pro vás celkem 11 základních, které jsou ty nejdůležitější pro život. Pokud se je naučíte a začleníte do svého života, tak vám s klidným svědomím mohu říct, že brzy zlepšíte vaši finanční stabilitu a zařídíte si výbornou finanční budoucnost.

1. Žijte na co máte

Mám určité příjmy a od těch by se měly odvíjet mé výdaje. V téhle době je to jedna z největších výzev. Žít na to na co mám. Denně na nás útočí tisíce reklam, které se nám snaží podsouvat, že právě tuhle věc nutně potřebujeme. Srovnávání na sociálních sítích je další akcelerátor toho, že si určité procento lidí žije nad poměry. Zní to nelibě, ale pokud mám příjmy rovny výdajům, už tohle je žití nad poměry, protože každý zdravý rozpočet má mít aspoň lehký přebytek.

Proč je tak důležité žít si na to, na co mám?
Kdo žije nad své poměry, tak žije na dluh. A dluh je jen odložení kruté reality. Pokud to zvládnu a budu si žít na to co mám, tak získáte klid, tuto blahodárnou komoditu. V životě přichází různá období, některé jsou bohatší, jiná zase chudší, základem je naučit se je rozpoznat a reagovat na ně.

Jak to udělat?
Věnuju tomu pozornost. Sleduju příjmy a výdaje a své nákupní chování. Úplně nejjednodušší metoda je, aby příjmy byly vyšší než výdaje, jednoduše žít s finančním přebytkem. Další možnost, jak to kontrolovat, je sledovat své celkové jmění. O kolik peněz, respektive majetku, mám na účtech více. Je to víc než minulý rok? Trend našeho bohatství by měl být rostoucí.

Doporučení: Udělejte si rozpočet, vytvořte si tabulku a zjistěte jaké máte výdaje, díky tomu se Vám budou dělat lépe rozhodnutí jako to, zda si můžete koupit nové auto na leasing, zda zvládnete rodičovskou, nebo je bezpečné si vzít hypotéku na koupi bytu.

2. Rozpočtování, aneb budgeting

Naše babičky měly fyzické obálky, do kterých si ukládaly peníze, my máme apky v telefonu.  Nedávno jsem se s babičkou bavil o penězích, jak to dělali, aby vyšli. Měli jste to náročnější, peněz bylo mezi lidmi mnohem méně než teď. Říkala, že když dostala výplatu, tak se daly peníze na hromadu a rozdělily. Tohle je na jídlo, tohle na domácnost, tohle pro děti do školy a tohle na opravu domu na kterou se šetřilo. Když to rozdělila, tak jí zbylo 20 korun.

Zeptal jsem se: Dědo jak hodně množství peněz ovlivňovalo vaší spokojenost? Byli jste pak v budoucnu šťastnější, když jste měli víc peněz?“

Děda na to: “My máme život založený na křesťanských hodnotách, a to nejsou peníze, to jsou hlavně vztahy. My jsme spokojení pořád stejně a usmál se”

Pro vás mohou být výborné aplikace jako Spendee nebo Wallet, je jich hromady a základní verze je zdarma.

Jak se to dělá?
Je to jednoduché, určíte si kategorie a přidělíte k nim měsíční limity.

Např.: Jídlo 7000. Domácnost 12.000 (nájem, vybavení, dekorace) Kavárny, nebo alkohol, jednoduše věci, které chci sledovat.

Proč je budgeting tak důležitý?
Budete se divit, ale pro většinu z nás je takový limit blahodárný. Jako emočním bytostem se nám limity často hodí.

Pozor, limity v hlavě nikoliv, ale v peněžence ano.

Díky budgetům jsme si schopni více uvědomovat, co je ještě̌ v pořádku a co už nad naše finanční́ možnosti. Budete klidnější.

Použít můžete také starou japonskou metodu Kakeibo, která využívá pomalého zapisování výdajů do deníku. Pokud zapisujete každý výdej fyzicky do deníku, tam máte možnost nad Vaším finančním výdejem přemýšlet. Bylo dobré si dát druhý Flat White během odpoledne? Nebyl ten další nákup kusu oblečení zbytečný?

Na kterou hříšnost by se vám hodil budget? A jaká metoda zapisování výdajů by vám seděla?

3. Nejdřív zaplaťte sami sobě

Přijde výplata a my zaplatíme nájem nebo hypotéku, režie. Odejdou všechny trvalé příkazy. Pak zaplatíme za jídlo, a další nutnosti a pokud něco zbyde, tak to odložíme pro sebe. Pojďme se na to podívat jinak.

Kdo je důležitější než my sami?
Kavárník, kam chodím na kávu a zákusek, nebo majitel Blažka / Zary, kde si koupím oblečení? Nejdůležitější jsme MY. A proto nejlepší finanční zvyk je zaplatit nejdříve sobě. Myslím tím svému budoucímu já. Ať se má dobře.

Začněme, s čím můžeme hned, ideální je 10% příjmu na budoucnost. Jednou mi kamarád řekl: “Já nespořím na budoucnost, protože nevím, co bude.“

Já mu odpověděl: „Čoveče já spořím na budoucnost , právě proto, že nevím co bude.“

Je potřeba si říct, že náš mozek nevidí dál než na dobu 5 let, na víc hlavu nastavenou nemáme, a proto se nám obtížně nejen dlouhodobě plánuje, ale i odkládá peníze. A to především proto, že s budoucností, nejsou spojeny žádné emoce, zato s přítomností jsou spojeny emoce všechny. Proto, pokud máme něco odložit na dobu, kterou si ani neumíme představit, nebo pod aktuální emocí koupit něco dnes. Je rozhodnuto.

Proč odkládat v dlouhodobém horizontu?
Nejde jen o dlouhodobou rezervu a peníze na důchod. Jde celkově o to, že náš lidský kapitál klesá. Čím budeme starší, tím budeme mít méně chuti a sil. Proto by to mělo být tak jako na obrázku, že čím jsme starší tím jsme mentálně a fyzicky vyčerpanější a peníze potřebuje ať nahradí naši sílu.

 Jak vytvořit dlouhodobá aktiva?

Jak na sebe vyzrát a odkládat na budoucnost, když je to tak těžké? Začnu s tím, že si promluvím se svým budoucím já. Vedu s ním rozhovory jako:

“Tohle ti odložím, abys pak mohl na výlet na kolo, dědouši, nebo prohřát kosti po zimě někam k moři, nebo měl lepší lékařskou péči.”

Třeba v investiční společnosti Fidelity udělali skvělý experiment, aby lidem přiblížili budoucnost a to tak, že jim na investiční účet nahráli jejich fotku, jak budou vypadat jako staří. Tím byli schopni přenést alespoň trochu emocí do budoucnosti a lidi s takovýmto účtem odkládali více než ti s aktuální fotkou na profilu účtu. Zkuste si vytvořit pomocí aplikace FaceApp vaše budoucí já a vložte si ho do své finanční vize uvidíte, zda to s Vámi něco udělá, s námi to docela hnulo.

4. Rezerva: Doufejte v nejlepší, připravujte se na nejhorší

D. Khaneman nositel Nobelovy ceny za ekonomii potvrdil, že s vyššími příjmy ubývá prožívaného stresu až 70.000 měsíčně. Když nám příjem roste finanční stres už neubývá

Proč mít rezervu?

Pravděpodobně každý z nás byl někdy kontokorentiér, nebo měl na účtě pár kaček. Když si na to období vzpomeneme, tak nás to návaly příjemných pocitů určitě nezahrne. Peníze jsou jeden z největších stresorů této doby a pokud máme nasušeno bokem, tak nám to od některých vrásek může pomoct.

Jak a kde vytvořit rezervu ?

Výše rezervy má určité doporučené parametry, ale je to do jisté míry individuální záležitost. Někdo řekne, že potřebuje více než je standardem, jinak by neusnul. Rezerva se počítá na mé měsíční výdaje. Proto je dobré vědět, zda jsou mé výdaje 15.000,- měsíčně 40.000,- měsíčně nebo 70.000,- měsíčně

Obecná doporučení jsou:

3 násobek měsíčních výdajů pokud žijete sólo, nebo v páru bez závazků je minimum

6 násobek měsíčních výdajů pokud jste rodina

9 násobek měsíčních výdajů pokud jste na volné noze

Druhé doporučení je mít rezervu 100.000,- je pěkná, kulatá, většině lidí by stačila, dobře se s ní pracuje.

Pokud dostatečnou rezervu nemám, tak ideální je vytvořit nový účet, třeba spořící od Airbank, Trinity nebo Creditas. Doporučuju u jiné banky než je vaše vlastní. Abyste na peníze neviděli. Tam začít posílat pravidelně peníze a rezervu vytvořit.

5. Nezadlužujte se více než do 35 % příjmu

Dluhy jsou dobré a špatné. Dobrý dluh je ten, který mi pomáhá zbohatnout a špatný je ten, který má negativní dopad na můj rozpočet. Dobrý dluh je něco, co mi přinese dlouhodobou hodnotu, může to být rozumná studentská půjčka, díky které budu mít super práci, hypotéka na dům, nebo investice do podnikání nebo aktiva, které vám přinese více, než zaplatím za úroky. Tyto úroky jsou zpravidla relativně nízké.

Proč se nezadlužovat úvěry na věci krátkodobého dopadu jako dovolené, elektronika, motorka, lepší auta, než jsou potřeba, nebo spekulování s investicemi? Protože tyto půjčky mají většinou vysoké úroky a ve spojení s tím, že to jsou věci zbytné, jde o špatné rozhodnutí. Špatná půjčka je velký risk, který mi může velmi ovlivnit moje finance v následujících letech.

Já si takovou špatnou půjčkou můžu ohrozit mnohem důležitější cíle jako vlastní bydlení, nebo peníze pro děti a investice na budoucnost. Pohled na dluh je velmi individuální, podívejte se třeba na firmy, nebo nejbohatší podnikatele naší země. Ti jsou zadlužení až po uši, ale jsou to investiční, ne spotřební úvěry.  Základ je, aby se mi dobře spalo.

Pokud budu mít splátku hypotéky: 30.000 na dva nájemní byty, přitom dostatečnou rezervu, kdy nám nájem bude dávat třeba 31.000, to samozřejmě dává ekonomický smysl, ale pokud nebudeme mít klidné spaní, budeme se strachovat, jestli nám někdo vypoví nájem nebo se nezvednout úrokové sazby v bance, tak to za ty nervy někomu nemusí stát. Každý má svůj pohled na dluh a podle toho se musí rozhodovat. Nezáleží jen na ekonomickém posouzení.

ČNB říká, že bychom neměli mít větší zadlužení než 45 % našeho příjmu a ne více než 9 ročních platů. Pokud tedy máme 30.000/měsíčně což je 360.000/rok , tak vám banka nepůjčí více než 3.240.000,- při splátce 17.000,- měsíčně na 30 let.

Obecné pravidlo je ještě trochu přísnější, moje výdaje na hypotéku respektive bydlení neměly být vyšší než 35% příjmů z měsíční výplaty.

Dobrý tip: Jak se rozhodovat při velké investici? Položím si tyto 3 otázky:

– po jakém domě/autě toužím?

– jaký dům/auto potřebuju?

– na jaký dům/auto mám?

Přiřadím ceny a na základě toho se mi bude snadněji a racionálněji vybírat možnost. Pokud mi to příjmově nevychází, tak si počkám. Za jeden rok mi nic neuteče, řeknu si o přidání, nebo najdu přivýdělek, odložíte větší množství peněz, protože budu enormně motivován auto nebo dům získat. Do úvěru se mi poté půjde v mnohem jistější a příjemnější situaci.

6. Držte se pravidla 50 / 30 / 20

50 % potřeby – jídlo, bydlení, domácnost, doprava, léky

30 % touhy – restaurace, kina, elektronika, bary, oblečení nad rámec nutného

20 % investice – vytvoření rezervy, spoření na cíle, investice

Beru to jako pomůcku nejde to brát dogmaticky, protože procházíme různými životními fázemi, které jsou náročnější na některou z částí.

Proč dodržovat tento princip? Pomůže vám zjistit, zda máte svůj rozpočet pod kontrolou. Pokud se od něj výrazně odchylujete, může to znamenat, že hodně utrácíte a málo šetříte. Časem to může vést k tomu, že nebudete mít dost peněz na důležité cíle. Naopak, pokud příliš šetříte a omezujete si radosti teď, můžete toho později litovat.

Jak zjistit, jestli máte výdaje správně rozložené? Nejjednodušší je po nějakou dobu sledovat své výdaje. Můžete také projít své účty z posledních několika měsíců a udělat si statistiku.

7. Budujte svůj finanční domek od základů

Náš rozpočet a finance je dobré stavět jako dům, takže od základů. Tento princip nám pomůže se zorientovat, jestli dobře hospodaříme:

Sny a přání

Investice /finanční nezávislost

Cíle krátkodobé / střednědobé

Rezerva

Měsíční spotřeba rodiny

Zajištění příjmu, zajištění majetku, zajištění majetku

Nejdůležitější je chránit rizika, která by mohla ovlivnit naše budoucí příjmy. Pokud by například vyhořel dům a my neměli pojištění, dopad na naše finance by byl tak obrovský, že bychom se z něj vzpamatovávali celé desítky let. Mezi další zásadní výdaje patří měsíční náklady rodiny, jako jsou výdaje na bydlení, jídlo a základní potřeby.

Rezerva je důležitější než některé z cílů, jako je například koupě kola nebo nového notebooku. Kdyby došlo k nečekané situaci, nové kolo nebo notebook vám nepomohou.

Krátkodobé a střednědobé cíle zahrnují šetření na rekonstrukci, auto nebo vzdělání pro dítě. Důležitou součástí je také investování pro finanční nezávislost. Pokud si pravidelně odkládáte 10 % příjmů, tento příjem vám v budoucnu může výrazně ovlivnit životní standard.

Sny a přání, jako je chata nebo dovolená, by měly být až na konci rozpočtu.

Dává vám to smysl?

Peníze jsou často zdrojem stresu, hlavně když nejsou postaveny na pevných základech. Tento systém vám může pomoci získat nad nimi kontrolu.

8. Automatizujte

Jednoduchost je klíčem, a to platí i pro peníze. Když dostanu výplatu a musím ručně posílat platby, ztrácím tím čas. Ten bych mohl využít lépe – odpočívat, učit se nové věci nebo vydělat více peněz.

Podle mě je nejlepší automatizovat platby. Po výplatě se peníze samy rozdělí na různé účty – rezervní fond, investice, penzijní spoření, stavební spoření a spořící účet pro různé cíle. Nemusím tak přemýšlet, jestli můžu ušetřit méně, protože je léto nebo Vánoce. Peníze odejdou automaticky a spoří se přesně na to, co je potřeba.

Dříve jsem šetřil jen to, co mi na konci měsíce zbylo, ale od té doby, co mám systém, spořím mnohem víc a vše funguje samo. Automatizace však může mít i negativní stránku – například zbytečně platíme za předplatné nebo služby, které už nevyužíváme, jako fitness centra nebo streamovací platformy.

Automatizace může být skvělým pomocníkem, ale musíme pravidelně kontrolovat své výdaje.

9. Půjčovat vs. Spořit

Většinu věcí, například auto, si můžeme buď našetřit, nebo si na ně půjčit. Podívejme se tedy, jak nad tím můžeme uvažovat.

Pokud víme, že auto nám vydrží 3 roky nebo je v lepším stavu a vydrží třeba 10 let, můžeme si na nové včas odkládat peníze a pak ho koupit za hotové. Často je běžné, že i nadprůměrně vydělávající rodiny si berou úvěr nebo leasing. Malou část zaplatí hotově a zbytek si půjčí. Na tom není nic špatného, ale pokud víme, že každých 7 let měníme auto, můžeme na něj začít šetřit předem.

Například jedna rodina to řeší tak, že oba partneři spoří každý 1700 Kč měsíčně na stavební spoření. Po 7 letech mají dohromady 320 000 Kč, prodají stávající auto za například za 100 000 Kč a koupí nové za 420 000 Kč. Pak založí nové stavební spoření a šetří znovu.

Co tím chci říct?

I když se zdá, že 1000 nebo 1500 Kč měsíčně za úrok splátky na auto není mnoho, nekupujeme auto jen jednou za život. Naše výdaje se opakují, a to z nich dělá jak výhodu, tak i problém.

12 měsíců splátek = 12 000Kč

10 let = 120 000Kč

40 let = 480 000Kč

Pokud tuhle částku nedáme bance za úrok, ale investujeme, tak při ročním zhodnocení 6 % získáme = 2 000 000 Kč.

10. Nenechat se napálit

Rychlé zbohatnutí může vypadat lákavě, ale většinou skrývá nebezpečí. Ať už to jsou prosby o poslání peněz od známých a neznámých přes sítě nebo půjčky finančních prostředků nebo zaručené a výhodné investice. Je to pochopitelné, chci vydělat a přiblížit se finančním cílům. Je třeba být obezřetný.

Šest nejčastějších problémů, kde můžete přijít o peníze:

Běžné účty – tip od bankéřky ČSOB – z aplikace podvody nejsou, nebojte se jí. Většinou, když někomu vyberou účet, tak je to podvodný mail, nebo přihlášení přes špatný odkaz, nebo rovnou někomu pošleme údaje

Vylákání peněz – další častý trik je přes seznamky. Navázání vztahu, poté výmluva, že potřebuje nutně pomoct, abych pak mohl za novým partnerem přijet. Falešné účty na Facebooku, kdy nám napíše kamarád, že potřebuje pomoct. Navolávání se skvělými nabídkami, které mají omezenou platnost. Na burzu vstupuje nová firma, nebo je tu nová česká kryptoměna, nápadů různých vykuků je hromada. Obecné pravidlo je – čím je reklama nebo obchodník urputnější, tím větší je pravděpodobnost, že to nedopadne dobře. Tím, že jsem z finančního oboru a mé číslo visí na hodně místech, tak jsem atakován podobnými nabídkami několikrát za měsíc a musím říct, že velká část je velmi riziková, detailní informace se nesdělují a výnosy neodpovídají riziku.

Pyramidy a multilevely – podnikatelské aktivity, kde jsou vstupní poplatky a poté produkty, které stojí vysoké ceny. Aktuálně frčí investiční multilevely, je trendy podnikat z telefonu, takže nás lákají na to, že budeme obchodovat s akciemi a kryptoměnami, zaručený výdělek.

Dluhopisy – Aktuálně velmi populární. Úrokové sazby v bankách nyní klesají, a tak přichází do popředí „garantované“ dluhopisy s nabídkou vysokého zhodnocení (aktuálně zhruba 7 % – 10 %). Představit si to můžeme tak, že je společnost, která často nedostane dostatečný úvěr v bance, a tak si jde pro peníze na trh. Vydá dluhopisy, což je vlastně půjčka a řekne, že mi bude platit 7 % každý rok. To znamená, že nepodléhám žádnému riziku kolísání trhů, jako je tomu ve fondech, ale je tu jiné riziko a to kreditní – což znamená, pokud společnosti její plán nevyjde, tak může zkrachovat a ja ze svých peněz uvidím jen část, nebo taky ani korunu. To znamená, že je důležité společnost řádně prověřit a do takového dluhopisu investovat 5 % maximálně 10 % svého investičního kapitálu.

Kryptoměny – Obecně je potřeba na kryptoměny nahlížet jako na malé startupy. Mají velký potenciál výnosu, ale na druhé straně drtivá část jich tady za pár let nebude. Pokud chceme s krypoměnama začít je potřeba jim věnovat určitý čas, abychom se o nich něco dozvěděli. Bohužel je v kryptoměnách aktuálně snad největší množství podvodů, proto je lepší se jim vyhnout.

Půjčky – bankovní systém a systém půjček je nyní velmi propracovaný a relativně levný. Kdo má dobrou bonitu, dostane od banky úvěr za 5 %, kdo ji má horší, tak klidně za 10 %, ale to už má nějaký důvod. Banky jsou opatrné a díky tomu, že je mladý nebo má nízký příjem, špatnou historii, tak právě proto má vyšší úrok. Pokud takto člověka oskórovala banka, tak totéž můžete udělat i vy, pokud chcete někomu půjčit své peníze. Z praxe mám vypozorováno. Pokud se někdo nedostane do banky a jde k Providentu, tam to je bonita ještě horší, tím pádem i pro vás více zdvižený prst a pokud jde někdo k lichváři, tak to jsou bohužel ty nejzoufalejší případy, které za nejhorší kredit platí ohromný úrok. Pokud za vámi někdo přijde a vy mu budete chtít půjčit peníze, tak to musí být opravdu malé procento z vašeho majetku. Ohrožujete si tím své cíle. 70 % takovýchto osobních půjček mívá prodlení ve splátkách v řádu měsíců, výrazné procento se jich nesplatí vůbec.

Jeden z důvodů, proč děláme finanční chyby je díky FOMO, což znamená “Fear of missing out”, česky můžeme nazvat strach ze zmeškání nebo strach, že o něco přijdeme. Kryptoměny jsou obrovská příležitost, to mi nesmí uniknout, klidně si i půjčím, jen aby mi to neuniklo, to by mě mrzelo, takže bacha na fomo.

Pokud nevhodně investuju nebo půjčuju peníze, tak riskuju nedosažení svých cílů, to je největší riziko. Buďme bdělý.

11. Mít zkušeného mentora

Když mám trenéra ve fitku, nebo výživového poradce, proč bych neměl mít někoho, kdo mi poradí s penězi? Ale kdo a kde takového člověka najít?

Kamarád, rodinný příslušník, koho peníze baví, má přehled a je ochoten jednou za čas s vámi skočit na kávu a trochu vás inspirovat. Například můj tatínek má kamaráda, který mu pomohl změnit přístup k penězům od základu a je takový jeho finančním důvěrníkem.

Kouč – ti jsou zaměřeni obecně a s produkty vám nepomůžou, ale otázkami vás mohou nasměřovat k vašim cílům a dosadit produkty bude snadnější

Bankovní, pojišťovací poradce – můžete mít štěstí a narazíte na osvíceného a znalého bankovního, poradce, to se může povést, ale většinou je za námi v bance fronta a když už máme na poradce štěstí, tak nemusí mít moc času. Spíše se však setkáme s tím, že naše problémy chtějí řešit prodejem produktů. Nestojí na naší straně je zaměstnancem banky, pojišťovny.

Finanční poradce – zde může být pravděpodobnost větší, ale taky nemusí. Je dobré si uvědomit, že poradce je živen z provizí a pokud vám nic neprodá, tak nic nemá. Nebojte se za konzultaci zaplatit, i takoví poradci už v česku začínají být.

Pokud byste hledali dobré poradce a chtěli jít na jistotu, podívejte se na AFPCR.cz, jsou tam výborní lidé, část znám a jsou opravdu dobří. Je jich asi 130 po celé republice. Dále jsou tu poradci s titulem EFA, nebo EFP za jménem, těch je v ČR kolem 400, tu máte garanci toho, že poradce umí velmi dobře poradenské principy a drží se nějakého kodexu. Každý rok musí poradce splnit 25 kreditů v oblasti svého vzdělání, aby si titul udržel. Tahle skupina poradců už má většinou ve své nabídce i placené poradenství. Což znamená, že si kupujeme jejich čas a poradce zastupuje přímo nás a ze spolupráce nemusí vyplynout žádný finanční produkt, ze kterého má provizi. Je to jednoduše služba jako u advokáta, platí za úkon, hodinovou sazbu nebo dlouhodobou spolupráci.

U dobrých finančních poradců jde většinou o dlouhodobou spolupráci, což znamená že platíme za vytvoření finančního plánu. Většinou se jedná o jednorázovou částku v rádek desítek tisíc korun a poté si poradce bere měsíční platbu v řádu stokorun měsíčně, nebo odměnu za správu investic. Pak víme, že my platíte poradce a on slouží nám, a ne bance nebo pojišťovně. Máme vytvořený finanční plán, znáte dobře svůj rozpočet, vytvořeny cíle, k nim vhodně přiřazené produkty, dále máme krizový plán, kdyby něco a celkově máme ve svých penězích větší pořádek, díky tomu že se s poradcem každý rok setkáváme. A co je nejdůležitější, že podle statistik klienti s finančním plánem a poradcem mají 2,7x větší majetek než ti bez.

A pak je tady hromada výborných poradců, které je ale potřeba najít. Doporučuju jich obejít více a vybrat si toho, ze kterého máte nejlepší pocit.

Za sebe bych při výběru mentora určitě sledoval:

– zda mi chce prodat produkt nebo vytvořit finanční plán

– zda je poradcem nebo prodejcem

– zda se zajímá více o moje cíle a potřeby než o produkty, které mám

– zda je to člověk, od kterého se toho můžu dost naučit

– zda je to člověk, se kterým se budu rád potkávat v následujících letech

Závěrem bychom rádi zdůraznili, že finanční principy, které jsme představili v obou částech článku, nejsou jen teoretické rady, ale praktické kroky, které mohou výrazně zlepšit váš finanční život. Klíč k úspěchu spočívá v dlouhodobé disciplíně a plánování. Pokud se budete řídit těmito zásadami, postupně si vybudujete pevné finanční základy a zvýšíte svou finanční nezávislost. Ať už se zaměříte na správné rozložení výdajů, tvorbu rezervy nebo investice, každý krok vás přiblíží k větší finanční stabilitě. Finanční plánování je maraton, ne sprint, a důležité je se nevzdávat. Vybudování finanční jistoty může chvíli trvat, ale výsledky stojí za to. Důslednost a vytrvalost jsou klíčem k úspěchu. Využijte tyto principy k tomu, abyste vytvořili lepší budoucnost pro sebe a svou rodinu. Váš finanční úspěch začíná právě teď.

Autor: Jakub Říha (pro nezkrácenou verzi s obrázky prosím navštivte web IQmoney.cz)

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.