Když mi bylo nabídnuto, napsat o koučinku na tento portál, primárně určenému finančním poradcům, konzultantům a dalším pro tento segment zapálených, mé srdce zaplesalo.
Hned se mi zformovala myšlenka, představit vám koučink jako investiční instrument s úžasným poměrem rizika a výnosu.
Proč si toto troufám tvrdit, se pokusím vyjádřit dále v článku.
Diverzifikaci, jako nutnou součást strategie finanční správy a cesty za bohatstvím, zpochybní dnes málokdo. Liší se jen způsob, provedení a zvolené instrumenty.
Osobně považuji za jedno nesmírně mocné a důležité aktivum člověka jako takového. Sám sobě jsem nejcennějším aktivem. A ať chceme nebo ne, je vždy součástí, a kýžený stav i vývoj bohatství ovlivňuje velmi výrazně.
I o vašem vlastním úspěchu při kontaktu s klientem rozhoduje člověk, jeho rozpoložení a kondice. Nejen finanční, ale i mentální a emoční. Vy jako člověk a klient jako člověk.
Dvě živoucí portfolia.
Není jistě náhodou, že v těchto dnech, kdy finalizuji tento článek, zde vyšel jiný, který tato má slova podtrhuje.
Snad mi bude odpuštěno, že zde ocituji závěr autora ,,Ano, být sám sebou je drahé”.
Ano, být sám sebou stojí jisté úsilí a s ním spojené náklady. Avšak jak samotný autor dále dodává, nebýt sám sebou je ještě dražší!
Nemůže být tajemstvím, že s tímto zcela souhlasím.
Zde se tak dostáváme ke koučinku jako jednomu z nejlepších nástrojů správy sebe sama. Člověka.
Proč právě koučink?
👉klient je tím nejcennějším a nejdůležitějším faktorem v celém koučovacím procesu. Není zbavován odpovědnosti za situaci ani její další vývoj. Je tím, kdo rozhoduje!
👉 kouč neradí! Ptá se a zajímá se. Naslouchá. Neprodává svou vizi, ale rozvíjí klientovu. (napadl mě u toho příměr s krejčím, který šíje oblek na míru. Takový je dobrý kouč. Krejčím, ne prodejcem obleků, byť sebelíp vypadajících)
👉 koučů celá řada, od mentálních, přes životní po byznysové, přesto výsledným produktem je klient sám. Jeho výsledky, jeho rozvoj a jeho spokojenost. Kouč, který toto na klientově cestě zkoumá a vhodnými otázkami směřuje dostává klientovo ujištění, že si odnáší to, pro co přichází. Bohatne sám ze sebe a pro sebe.
👉 klient má oprávněný pocit, že si úspěch a růst zasloužil. Že je jeho dílem. Koučink je jen nástrojem, příležitostí a cestou, jak toto zažívat intenzivně a pravidelně.
Je toho mnoho co bych ke koučinku a koučovacímu procesu, stejně jako k výběru vhodného kouče mohl napsat. Nicméně tak jako koučovací sezení je jasně ohraničeno a má svůj konec. I tento článek pomalu směřuje ke svému závěru.
Pomůžu si otázkou.
Stálo ti to za to?
Otázka, kterou slýcháme nebo si sami pokládáme opakovaně. Po jednorázovém nákupu nebo prodeji, při kvartální vyhodnocení nové strategie, při opouštění dlouhodobé pozice apod. Nejspíš to bude i jedna ze závěrečných otázek, až budeme dělat konečné zúčtování.
Riziko koučinku je, že do něj krom času a peněz opravdu vkládáte sebe. Své silné i slabé stránky.
Výnosy však stojí za to.
Žít sebe plněji a opravdověji je totiž tím největším bohatstvím.
Hodně zdaru💪
Autor: kouč Matouš Křístek
Dnes bych se s vámi ráda podělila o vlastní recept na to, jak mít Advent,…
Společnost Patria poskytuje investorům dlouhodobé investiční tipy. Dosavadní nejúspěšnější tipy jsou akcie…
Tereza Korecká, spoluzakladatelka sebekoučovací aplikace Elemia, vznáší tyto otázky: 💸 Kolik do…