Kniha vznikla, aby bylo jasno 🙂
Jedna malá změna odstartovala desítky otázek. Až do roku 2024 prakticky platilo: když je vozidlo registrované, musí mít povinné ručení. A naopak – pokud není registrované, nemusí mít povinné ručení. Od letošního roku v celé Evropské unii chrání povinné ručení i lidi poškozené následkem dopravní nehody s neregistrovanými těžkými (nad 25 kg) nebo rychlými (nad 25 km/h) vozítky. S novou povinností se ale objevil jeden „háček“. Pokud u povinného ručení způsobí jezdec škodu vozidlem, jehož technická způsobilost nebyla schválena pro provoz na veřejných komunikacích, pak pojišťovna může dle zákona požadovat zaplacení škody jejím viníkem. Najednou se ukázalo, že všechny rychlé koloběžky dle současných zákonů nemají na silnici co dělat. Že se nejedná o snadnou problematiku ukázala poslední kauza. Rozhodnutí soudu, který osvobodil opilého muže na motorce již bylo tak absurdní, že nejvyšší státní zástupce musel podat dovolání k Nejvyššímu soudu v Brně. Nesmyslné rozhodnutí okresního soudu bylo založeno i na tom, že motorka s rychlostí do 25 km/h „není motorka“.
U každého vozidla či vozítka používaného na veřejných komunikacích je třeba se zeptat na 5 klíčových otázek:
1. Platí pro něj pravidla provozu jako pro chodce, jízdní kolo, osobní přepravník nebo běžné registrované vozidlo?
2. Je nutná jeho registrace, a tedy registrační značka?
3. Je třeba řidičské oprávnění a pokud ano, jaké?
4. Je třeba pravidelná STK prohlídka a pokud ano, v jakých intervalech?
5. Je třeba zákonné pojištění odpovědnosti a pokud ne, jak jinak lze způsobenou škodu pojistit?
Cílem knihy je dát odpověď na tyto otázky pro většinu malých vozidel řazených do oblasti mikromobility. Ne však stylem „jedna paní povídala“, ale odkazem na příslušné zákony nebo stanoviska odpovědných orgánů. Elektronický formát umožňuje snadné vydání další verze. Pokud v knize nenajdete odpověď na nějakou otázku, napište a rádi danou oblast zařadíme do další verze.
Knihu Na kolech a kolečkách si do svých mobilů můžete stáhnout zde.
V knize se dozvíte:
Jaké koloběžky jsou nelegální?
Může koloběžka na dálnici?
Co je speed-pedelec?
Kdo potřebuje povinné ručení?
Kde může jezdit skateboard?
Jaký řidičák na e-choppera?
Autor: Martin Podávka
Nejhorší je to pro ty, co si pořídili koloběžku, která jede přes 25 kilometrů v hodině.. já si pořídil jen tu nejlevnější variantu a platit pojištění nemusím…