Zlaté české hlavičky: Karel Čapek


Prázdniny končí a děti se vrací do škol. Vhodný čas si připomenout inspirující myšlenky Karla Čapka, jehož díla jsou v osnovách již základních škol. Čapek má však rozhodně co nabídnout nejen žákům a studentům, ale především pracujícím.

Jedním z nejvýznamnějších a nejkreativnějších Čechů byl bezesporu Karel Čapek. Na jeho tvorbu se proto podíváme v dalším dílu seriálu Zlaté české hlavičky, který šíří a připomíná známé i méně známé myšlenky kreativních Čechů.

Karel Čapek začal svou literární kariéru jako mladý student filozofie, ale brzy se plně oddal psaní, které ho zcela pohltilo. V říjnu 1909 nastoupil na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy. Během studia strávil několik měsíců na zahraničních stážích, nejprve v Berlíně a později v Paříži. Doktorem filozofie byl jmenován v listopadu 1915.
 
Jeho první literární pokusy byly ovlivněny modernismem a experimentálními směry té doby, ale Karel se rychle prosadil jako originální myslitel a autor s jedinečným stylem. Byl znám svou důkladností a pečlivostí, jeho práce svědčila o dokonalém zvládnutí spisovatelského řemesla. Byl také průkopníkem myšlenek, které často předběhly svou dobu. Zanechal nesmazatelný odkaz, který dokládá, že kreativita spočívá v hledání nových cest a zkoumání dosud neprobádaných oblastí lidského myšlení. Jeho díla dodnes inspirují tvůrce napříč různými obory.
 
Karel byl mistrem slova a dokázal v krátkých textech či novinářských článcích rozvinout téma do nečekaných hloubek a detailů. Jeho tvorba je známá svou všestranností – od science fiction a filozofických románů až po novinářské eseje a divadelní hry. Byl jedním z těch českých spisovatelů, bez nichž by nebylo českého filmového umění. Ve své tvorbě se zabýval i konfliktem mezi tradicí a inovací. Musel překonávat řadu překážek, včetně dobových a uměleckých norem, aby našel svou vlastní tvůrčí cestu.
Mezi jeho nejznámější díla patří „R.U.R.“, „Válka s Mloky“ či „Bílá nemoc“. Celkem bylo vydáno téměř šedesát knih, které ukazují, že kreativita není omezena jen na jeden žánr nebo formu, ale může pronikat všemi aspekty lidského vyjadřování. Jeho tvorba, někdy kritizovaná pro svou pestrost (i utopické romány či dětská literatura), je také jednou z jeho největších předností – každý si může najít to své.
 
Karel byl mužem mnoha profesí (spisovatel, novinář, filozof, kreslíř, fotograf, dramatik, básník, kritik, překladatel, výtvarník, dramaturg…), který se proslavil svými nápady a inovativními myšlenkami. Některé z nich jsou nadčasové a stále aktuální, jiné reagovaly na problémy své doby, avšak dnes nabývají na novém významu (například varování před zneužitím technologií). Karel ukázal, že kreativita je dynamický proces, který překonává hranice žánrů a forem. Jeho práce nadále inspiruje nové generace tvůrců a myslitelů k tomu, aby hledali nové cesty a nevzdávali se svého hledání ani tváří v tvář překážkám.
 
Do historie českého národa se zapsal nejen literárními díly, ale také lidským rozměrem. Mezi jeho záliby patřilo zahradničení, cestování, fotografování, hudba či různé formy sběratelství.
 
Karlovo jméno žije dál, ať už v názvech ulic či literárních cen, a stále zůstává v povědomí českého národa jako významná osobnost. I proto je lákavé zkusit zjistit, jak by mohl vypadat rozhovor, který by si kladl za cíl být nadčasovou inspirací, a to nejen pro žáky a studenty ve školách.
 
Celý rozhovor si přečtěte zde.

To však není všechno. Dlouhé hodiny jsem pro členy Akademie peněz studoval jeho myšlenky, které Karel Čapek pronesl ve svých dílech a různých rozhovorech, abych členům Akademie peněz mohl přinést praktické a inspirující myšlenkové desatero. Jedná se o moji interpretaci Karlových myšlenek, které jsem zevšeobecnil tak, aby byly použitelné i pro vás, ať už pracujete v jakémkoliv oboru. Aktuálně mám nefér výhodu, neboť myšlenky Karla Čapka již začínám aplikovat v mé tvorbě a drobném podnikání. Vy však nyní můžete také, čtěte proto dál.

1. Cestuj i vnímej svět otevřeně
Cesta je klíčem k pochopení sebe i druhých. Ať už cestuješ fyzicky nebo prostřednictvím myšlenek a čtení, vždy buď otevřený novým zkušenostem. Zvídavost ti odhalí nové perspektivy.

2. Neboj se kritizovat a být kritizován
Kritizuj tvorbu ostatních a podrobuj kritice i slova. Slova jsou mocným nástrojem, jak pro vyjádření pravdy, tak i pro klam. Kritický pohled na jazyk a jeho používání je nezbytný pro porozumění a tvoření. Nevěř všemu, co slyšíš či čteš – kritizuj a analyzuj význam slov, protože správné slovo má sílu měnit svět. Kritikou druhých se dozvíš i mnoho o sobě. Kritika je proto důležitou součástí růstu a vzdělávání. Nejenže ti pomůže rozvíjet vlastní myšlení, ale také tě naučí dívat se na svět z různých úhlů pohledu. Neboj se konstruktivní kritiky – přijmi ji jako příležitost k růstu.

3. Pestrost pomáhá
Svět je mnohotvárný a plný různorodosti. Neboj se zahrnout do své práce kontrasty, různé perspektivy a hlasy, které vytvářejí bohatší obraz reality. Cesta k úspěchu nevede jen přes specializaci. Bez ohledu na pestrost se však vždy snaž jít pod povrch věcí a hledej jejich hlubší smysl. Ptej se „proč“, nejen „jak“, abys pochopil skutečný význam.

4. Zajímej se o obyčejného člověka
Čapek často psal o obyčejných lidech, jejich každodenním životě a zkušenostech. Věděl, že právě v příbězích obyčejných lidí je skryto mnoho moudrosti a pravd o světě, které jsou často přehlíženy. Setkávání s lidmi, ať už z tvého blízkého kruhu nebo s neznámými, obohacuje tvůj život. Každý člověk ti může ukázat něco nového o světě a o sobě samém. Diskuze, přátelství a dialog jsou klíčem k pochopení druhých.  Krása a význam se také často skrývají v nejmenších detailech každodenního života. Všímejte si drobností a čerpejte z nich inspiraci.

5. Tradice se mohou porušovat, když to vede k pokroku
Tradice mají svou hodnotu, ale neměly by být slepě následovány. Pokud porušení tradice může vést k rozvoji, inovaci nebo spravedlnosti, je třeba to zvážit a nebát se změn.

6. Pravda je relativní, ale hledání pravdy je povinnost
Čapek často zpochybňoval absolutní pravdy a věřil, že svět je složitý a mnohovrstevnatý. I když pravda může být relativní, nikdy bys neměl přestat hledat a přemýšlet o tom, co je spravedlivé a pravdivé.

7. Kreativita je způsob, jak najít smysl ve světě
Kreativita, ať už v umění, vědě nebo běžném životě, je klíčem k porozumění světa. Tvořivý proces pomáhá překonat překážky, nalézat smysl v chaosu a tvořit nové cesty.

8. Humor a ironie pomáhají přežít absurditu světa
Čapek často využíval humor a ironii k tomu, aby se vypořádal s absurditou a nespravedlností světa. Smích a nadhled jsou způsobem, jak se nenechat zničit životními problémy a zachovat si lidskost. I humor může nést hluboké poselství. I skepticismus je zdravý, pomáhá udržet kritický pohled na svět. Ale i v největší skepsi neztrácej naději a víru v dobré věci.

9. Buď svědomím své doby
Umělec má odpovědnost být svědomím společnosti. Nebojte se poukazovat na nespravedlnosti a zlo, které vidíte kolem sebe. Vaše slova a díla mohou vést ke změně.

10. Nezapomeň na děti
Děti jsou nejen naše budoucnost, ale i zdroj čisté a nezkažené imaginace. Tvořte pro ně a inspirujte je, stejně jako já jsem psal pohádky a příběhy pro děti. Možná tvůj nápad může jednou oslovit i nejmladší generaci.