6. Věnujte dostatečnou pozornost údržbě svého vozidla a v určených lhůtách absolvujte stanovené kontroly.
Nechávejte si faktury za opravy a nové díly na svůj vůz, důležitá je také servisní knížka. Vždy nechte neprodleně opravit každou závadu. Před opravou vozidla zkonzultujte výběr servisu s pojišťovnou. Při opuštění vozidla se vždy ujistěte, že je uzamčené a jsou zavřená okénka. Ve vozidle také nenechávejte malý ani velký technický průkaz. Při odcizení vozidla pojišťovny požadují odevzdat nejen technický průkaz, ale i náhradní klíče.
7. Přestože existují situace, kdy není povinnost k dopravní nehodě volat policii, doporučujeme ji zavolat prakticky vždy.
Pokud to z nějakého důvodu nelze, je vhodné zaznamenat místo i okolí nehody: veškerá poškození nafotit a na video natočit vozidla v nehodovém postavení. Doporučujeme si také zaznamenat případné svědky a vzít si na ně kontaktní údaje. Bezpodmínečně nutné je sepsat záznam o nehodě. Při úrazu, škodě vyšší než 100 tisíc korun, poškození majetku třetí osoby, střetu se zvěří, krádeži, vandalismu či při jakémkoliv problému v zahraničí rozhodně vždy kontaktujte policii.
8. S asistenční službou pojišťovny konzultujte postup nejen při poruše auta či zdravotních komplikacích v zahraničí, ale také v případě technické nouze u domácnosti.
Telefonní čísla na všechny asistenční služby, které jsou spojené se sjednanými pojistnými smlouvami, si uložte a mějte na viditelném místě, ať na ně v nouzi nezapomenete.
9. Řádně se starejte o všechny pojištěné movité i nemovité věci, pravidelnou údržbou je uchovávejte v dobrém technickém stavu a v předepsaných intervalech zajistěte různé revizní prohlídky podle právních předpisů, technických norem nebo pokynů výrobce.
U komínů je nutné provádět kontrolu a čištění minimálně jednou za rok, u hromosvodů se musí vizuální kontrola provádět každé dva roky, úplná revize se vyžaduje každé čtyři roky. Revize elektrických zařízení je pětiletá. O provedených revizích a nejrůznějších opravách si nezapomeňte uschovat doklady.
10. Způsobíte-li někomu jinému škodu a máte-li sjednáno pojištění odpovědnosti, svou odpovědnost bez porady s právníkem nepřiznávejte a ani neuzavírejte smír.
Vždy kontaktujte svého finančního poradce a řiďte se jeho pokyny.
Další tipy k pojištění hledejte v knize Život jako riziko 2
Teoreticky dobré body, ale reálně je aplikovat je trochu těžší. Myslím si, že by sama pojišťovna měla mít povinnost své pojištěnce informovat o změnách cen pojištěného majetku.