Asi není Čecha, který by neznal jméno Tomáš Baťa. Proslavil se po celém světě a vybudoval něco velkolepého. Je také znám mnoha moudrými citáty. Jeden z těch slavnějších zní: „Nevybudoval jsem podnik, vybudoval jsem člověka a ten vybudoval podnik.”
Tomáš Baťa věnoval nadstandardní pozornost nejen podniku, ale i samotnému člověku. Zá základní předpoklad úspěšného života považoval finanční gramotnost. Naplňovala jeho představu o svobodném, tedy šťastném člověku. Svoboda dle něj přichází se vzděláním a bohatstvím. Tak jako se musel naučit on sám hospodařit a ekonomicky myslet, vedl ke stejnému umění všechny své spolupracovníky.
V dnešním článku si připomeňme některé jeho myšlenky v této oblasti. Z velkého množství myšlenek jsem sestavil následující desatero:
1. Povinností každého člověka je být zdravý a bohatý, a pokud máte zdravé ruce a rozum, nic tomu nebrání.
2. Když si člověk váží sám sebe a ví, že nemá zapotřebí vytvářet vztahy na základě svého majetkového postavení a nemusí nikomu dokazovat, zda má dostatek financí či nikoliv, je svobodný.
3. Trvalá úcta a uznání se nedají koupit, to si člověk musí získat něčím daleko hlubším – převážně tím, jakou bytostí je, ne tím, jak nákladný život žije.
4. Člověk, který neumí řídit své soukromé finance, může jen stěží spravovat finance v podniku.
5. Plánuj své příjmy a výdaje. Rozděluj je do jednotlivých měsíců, a to na nezbytné, zbytné a mimořádné.
6. Spořením budujeme samostatnost.
7. Nešetřte peněz na získání nových vědomostí.
8. Nešetřte svým dětem, naučte je peníze vydělávat. Naučte je chápat, jak peníze fungují.
9. Skromná žena – lenivý muž!
10. Nemějte strach řídit své finance, pokud to nezvládnete sami, najděte odbornou pomoc, člověka, který vám pomůže vytvořit systém.
Více o pohledu Tomáše Bati na peníze najdete v knihách nadace Tomáše Bati.
Poznámka na závěr: I když je něco v reklamě označováno jako Baťovská investice či investice s důvěrou fondu rodiny Baťa, postupujte při vyhodnocování rizikovosti investice stejným způsobem.