Otázka na Akademii pojištění
Pojišťovna mému klientovi, který má povinné ručení a havarijní pojištění u dané pojišťovny, napsala: „Vážíme si toho, že využíváte pojištění vozidla od naší pojišťovny. Jsme nadále připraveni Vám být nablízku na Vašich cestách, proto si dovolujeme zaslat údaje pro zaplacení pojištění na další období. Nová výše pojistného činí 16 464 Kč ročně. Dotazy k Vašemu pojištění zodpoví Váš pojišťovací zprostředkovatel.“
Pojišťovna tento dopis s navýšením pojistného o zhruba 4 tisíce korun poslala klientovi 4 týdny před výročím. Tuto praktiku pojišťoven zaslat informaci o zvýšení pojistného v době, kdy už nelze stihnout šesti týdenní výpovědní dobu, považuji za docela tristní. Pojišťovna na mou stížnost reagovala tak, že nezvýšila pojistné, ale zohlednila bonus/malus. Je to ale přijatelná argumentace? Osobně bych tvrdil, že klienta nezajímá příčina, ale následek, tzn. není stěžejní, že nově zohlednili bonus/malus, ale to, že se ve výsledku zvýšilo pojistné, což je podstata.
Odpověď Akademie pojištění
Změnu pojistného musí pojišťovna oznámit 2 měsíce před navýšením. Pojistník může ve lhůtě jednoho měsíce od okamžiku, kdy se o změně pojistného dozvěděl, pojištění ukončit ke dni, ke kterému bude pojistné navýšeno. Platí zde však výjimka pro případ, kdy bylo v pojistné smlouvě či pojistných podmínkách dohodnuto navyšování pojistného, například formou bonusové stupnice.
I v pojistných podmínkách daného autopojištění je uvedeno: „Za dohodu s pojistníkem o změně pojistného se považuje také úprava pojistného na základě podmínek uvedených v pojistné smlouvě (např. bonus/malus…..).“ Podle pojistných podmínek se nejedná o jednostranné navýšení, které s sebou nese určité procesní požadavky a umožňuje vyjádření nesouhlasu s ním, a to i podle zákona, ale o dohodu s pojistníkem, ke které klient přistoupil již podpisem pojistné smlouvy.
Postup pojišťovny je tedy oprávněný, ale přesto existují ještě dvě možnosti, jakým způsobem lze na toto reagovat.
TENTO ČLÁNEK JE DOSTUPNÝ POUZE PRO PŘIHLÁŠENÉ UŽIVATELE.