Recenze DIPů (9. díl): Dlouhodobý investiční produkt od CYRRUS

Seriál o produktech důchodového investičního produktu (DIP) pokračuje recenzí nabídky společnosti CYRRUS.

1) Produkt a poskytovatel CYRRUS DIP

Smlouvu s klientem uzavírá společnost CYRRUS, a.s. Pro investici do DIPu je třeba uzavřít: obecnou komisionářskou smlouvu pro nákup a prodej investičních nástrojů a následně specializovaný dodatek pro dlouhodobý investiční produkt. A do třetice se uzavře tzv. pokyn k DIP, kde jsou uvedeny parametry konkrétního pokynu k opakovanému nákupu.

Vidlák společnost CYRRUS neznal, a tak zjišťoval další podrobnosti. Na webu společnost uvádí, že nabízí tři základní služby: pravidelné investice do ETF („Pravidelko“), investice do cenných papírů typu certifikáty a další („Investujte“) a obhospodařované portfolio cenných papírů („Asset“), kdy klient pošle peníze a je jen na společnosti, do čeho a kdy klientovy prostředky investuje. Nejoblíbenější je prý druhá služba. S investičním makléřem lze komunikovat po telefonu, a to Vidlákovi připomnělo film Vlk z Wall Street s Leonardem DiCapriem.

2) On-line uzavření CYRRUS DIP

DIP lze uzavřít on-line na stránkách společnosti. Proces je rychlý a srozumitelný, ale nepoužívá Bank iD. Místo toho je třeba do aplikace nehrát přední a zadní stranu občanského průkazu a přední stranu řidičského průkazu. Jednotlivé smlouvy a dotazníky klient podepisuje pomocí kódu zaslaného v SMS.

Po dokončení sjednání DIPu byly dokumenty zaslány do e-mailu s upozorněním, že Vidlák nyní musí počkat na ověření údajů. Druhý den přišel e-mail, že je vše v pořádku a odkaz na webový portál pro on-line přístup ke službám. V dalším e-mailu byl Vidlákovi přiřazen makléř, který za chvíli volal a začal nabízet investice do tzv. investičních certifikátů. Vidlák si podruhé vzpomněl na film Vlk z Wall Street.

3) Investiční možnosti CYRRUS DIP

CYRRUS DIP sází na nízkonákladové investiční instrumenty a umožňuje investovat do 15 různých ETF od iShares, Invesco, Fidelity a Lyxor. Klient si jich může zvolit více a nastavit v jakém poměru se má jeho pravidelná investice do těchto ETF rozdělit. ETF jsou pro přehlednost rozdělena do dvou skupin:

  • Široce zaměřená ETF: globální akcie, TOP 500 amerických akcií, evropské akcie, akcie rozvojových zemí, komodity.
  • Sektorově zaměřená ETF: státní dluhopisy, ESG odpovědné firmy, američtí giganti, zelená energie, malé firmy (small cap), inovativní zdravotnictví, digitalizace, kybernetická bezpečnost, fintech, vodohospodářství.

4) Web a aplikace CYRRUS DIP

Vidlák si založil DIP a druhý den se mohl přihlásit do tzv. „VIP sekce.“, jak se CYRRUS portál nazývá. Vidlák se rozhodl, že změní investovanou částku a rozložení ETF. Po přihlášení do portálu ale zjistil, že nic z toho není možné. Na infolince mu potvrdili, že portál je pouze pro pasivní náhled a vše je třeba řešit s přiděleným investičním makléřem. To Vidlákovi v 21. století přijde hodně zastaralé.

Mobilní aplikace je na tom podobně, žádné aktivní operace s DIPem dělat nejde. Když se Vidlák ptal, jak má tedy změnit investici do DIPu, odpovědí bylo: uzavřít komisionářskou smlouvu a DIP na webu úplně znova od samotného počátku.

5) Poplatky CYRRUS DIP

Vidlák si otevřel oficiální ceník služeb z webu CYRRUS, platný od 1.3.2024 a hledal v něm poplatky pro DIP. Žádnou část o DIPu ale nenašel, společnost CYRRUS se totiž rozhodla poplatky pro DIP v sazebníku specificky neuvádět. Klient je najde až v produktovém dodatku k DIPu. Je zde tento text.

  1. V souvislosti s DIP se odlišně od Ceníku sjednávají:
    Poplatek za správu účtu DIP 0,5 % p.a. z výše sumy majetku na konkrétním DIP u Obchodníka. Poplatek za úpis/nákup nových investičních nástrojů max. 5 %
  2. Ostatní položky Ceníku v tomto článku neuvedené zůstávají beze změny.

Vidlák pochopil, že poplatek za správu účtu je 0,5 %. Ale Vidlák vůbec neví, kolik je poplatek za úpis/nákup. Max 5 % může znamenat 0, 1, 2, 3, 4 nebo 5 %. Ale taky 3,5 % atd. A to je hodně (nekonečně) možností. Vidlák několikrát pročetl Pokyn k DIPu, ale přesnou hodnotu nenašel. Z textace smluv a sazebníku není vůbec jasné, jak vysoký je poplatek. Navíc Vidlák poslal dotaz do společnosti, zda se tento vstupní poplatek může lišit podle toho, jaký obchodník s klientem DIP sjednává. Odpověď po týdnu nepřišla.

Vidlák už tedy ví, že správcovský poplatek bude 0,5 %, vstupní poplatek bude „až“ 5 %. Dle smlouvy k DIPu ostatní položky Ceníku „zůstávají beze změny“. Tento text je dost neurčitý, klient může hádat, co vše se může na DIP z ceníku aplikovat. Vidlák našel v ceníku třeba položku „Poplatek z kladného výnosu“ a „Poplatek za předčasný výběr“.

  • Poplatek z kladného výnosu
    Výnos 5-10 % = 15 % poplatek, výnos 10-15 % = 20 % poplatek, výnos nad 15 % = 25 % poplatek.
  • Poplatek za předčasný výběr
    5 % z výběru do 3 měsíců od nahlášení výběru

Poplatek z kladného výnosu znamená něco jako daň z výnosu. Vidlák ale nechce platit další poplatek, který mu sníží jeho výnosy. A čím vyšší výnos, tím vyšší poplatek. Takže dokonce progresivní zdanění výnosů. Poplatek za předčasný výběr znamená, že když bude chtít Vidlák přesunout peníze do jiného DIPu, bude to trvat 3 měsíce. Nebo je to jinak? Ukazuje se, že CYRRUS by měl vytvořit jasný a srozumitelný sazebník poplatků k DIPům, protože v současnosti je zde více otázek než odpovědí. Zvolené řešení, že pouze v dodatku je něco uvedeno s odkazem na ceník, který ale s DIPem textací nepočítá, není z pohledu odborné péče vůbec postačující.

Ale zpět k poplatku za nákup (tzv. vstupní poplatek), který je „až“ 5 %. V pokynu k nákupu je napsáno, že „úhrada jednorázového vstupního poplatku je placena předem z prvních plateb a přednostně před zainvestováním do konkrétních investičních nástrojů.“ CYRRUS tak používá nevýhodný předplacený poplatek. Společnosti, které tento neférový poplatek také využívají, dávají klientům na výběr mezi předplaceným a průběžným. CYRRUS je první společnost, která ani Vidlákovi neumožnila se neférovému předplacenému poplatku vyhnout a každý klient s DIPem ho má povinně.

Vidláka ještě zajímalo, kolik platí klienti standardní správcovský poplatek, když u DIPu je 0,5 %. V sazebníku našel informaci, že do hodnoty 1 mil. Kč je u běžného investičního účtu (ne u DIPu) jeho hodnota 0,35 % p.m. To se Vidlákovi zdálo jako malá hodnota, než si všiml těch malých písmenek: „p.m.“ Znamenají „per mensem“, tedy za měsíc. Ročně je poplatek 4,2 % pro investice do 1 mil. Kč. Vidlák to na kalkulačce počítal třikrát (12×0,35=4,2), protože tomu nemohl uvěřit. Když investice vydělá např. 8 %, tak se z ní polovina strhne na poplatku. Vidlák si opět a již naposledy vzpomněl na film Vlk z Wall Street.

Závěrečné hodnocení CYRRUS DIP

✅ Jednoduché založení on-line

✅ Srozumitelná nabídka ETF

✅ Správcovský poplatek 0,5 % pro DIP

❌ Neexistuje jasný sazebník poplatků pro DIP

❌ Nejasný vstupní poplatek

❌ Pouze předplacený vstupní poplatek

❌ Poplatek z výnosu až 25 %

❌ Výpovědní doba 3 měsíce, během ní poplatek 5 %

❌ Portál i mobilní aplikace nabízí pouze pasivní náhled

❌ Oslovování klientů s nabídkou dalších produktů

Autor: Vidlákovy peníze
Komentáře
  1. Jan Štafa napsal:

    Když jsem zjistil, že možnost poskytovat DIP dala ČNB i této společnosti, napadlo mě, kolik lidí z toho bude nešťastných, až tam vloží své peníze a nevrhá to dobré světlo ani na samotnou ČNB. Jejich lidi se objevují v médiích, dříve Kovanda, teď Hradil, a Cyrrusu tak dávají punc seriózní firmy. Sám jsem majitelem několika dluhopisů v řádu stovek tisíc zakoupenych u nich a netrpělivě očekávám datum splatnosti a ukončení smlouvy s Cyrrusem. Častá je změna VOP, ceníku a jeho struktury a snaha neustále strhávat nějaké poplatky, takže je nutné to stále sledovat a stále reklamovat, až je to únavné a nedůstojné takové firmy. U DIPu zřejmě nebude tak snadné tuto firmu, jejíž extrémní poplatky znehodnotí potenciální výnos, opustit.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.