Pokud chcete poznat charakter milostného protějšku, počkejte, až půjde o finance, myslí si autorka tohoto článku. Jaroslava, HR konzultantka ve švýcarské farmaceutické firmě, žila spokojeným partnerským životem s kolegou, jenže – ji povýšili zatímco jeho ne. Nástupní plat stodvacet tisíc najednou významně převyšoval příjmy partnera a ačkoliv na pomyslné startovní čáře stáli spolu, nyní se jejich status i pozice začaly rozcházet jako pověstné rozevírající se nůžky. Jste bohatá, pokud smysluplně a podle svých preferencí trávíte volný čas. Začne nyní více o společných koníčkách rozhodovat Jaroslava, neboť má víc prostředků? Jaké auto si pořídí a kam vyrazí na víkend? Odehraje se rozhodování spíš v její režii? Necítí se partner upozaděný a neúspěšný? Nebo jí pracovní úspěch přeje? A co až se rozhodnou pro potomka?
Výuční list versus doktorát
„Myslím, že nejde o výši výdělku, ale rozdílnost vzdělání a sociální vrstvy. Já a manžel máme stejné vzdělání a podobné pracovní pozice a já mám někdy o pět tisíc někdy o deset víc než on, a rozhodně nás to netrápí. Až budu doma s dítětem tak on přinese více. Ale naše výdělky jsou nadprůměrné, takže to není o tom že by to jeden z nás táhl a druhý se vezl,“ líčí mi manažerka v bance Miroslava a dodává, že podle ní má menší perspektivu vztah nepříliš chytrého muže a vzdělané ženy. Zamindrákovaný muž, který hledá problémy ve všech kromě sebe, začne možná podle ní úspěšnější ženě házet klacky pod nohy. Podle psychologa Petra Kačiny (petrkacina.cz) se dvojice dávají dohromady většinou díky nějaké podobnosti – ať už jde o vzdělání, životní styl nebo třeba osobnost. „Rozdíl v dosažené úrovni vzdělání bude větší problém než rozdíl v příjmech. Z výzkumu třeba víme, že ohroženější rozvodem jsou páry, kde má žena vyšší dosažené vzdělání. Muži to jaksi neumí skousnout,“ dodává párový terapeut. Samozřejmě existují výjimky: „Tchyně má doktorát a její manžel „jen“ SOU s výučním listem a funguje to už třicet let, mají tři děti a jsou spokojený. Ona během rodičovské komplet dostudovala a on makal a staral se o domácnost – vařil. Tchyně je profesorka na univerzitě a píše odborné učebnice v němčině, on dělá svářeče, ale vede celou skupinu, takže jistý postavení má, na který se musel vypracovat, ale domácnost pořád vede on,“ popisuje Martina.„Nemyslím si, že v domácnosti existuje něco jako ženiny nebo mužovy povinnosti. Jediné povinnosti, kde rozdělení na pohlaví dává trochu smysl, jsou ty, kde se uplatňuje fyzická síla – takové domácí práce však dnes téměř neexistují. I výměna pneumatik dnes především probíhá tak, že se auto odveze do servisu. To může udělat i žena. Rozdělení povinností a vydělávání peněz je tak plně věcí individuální dohody mezi partnery,“ poznamenává Petr Kačina.
Člověk je tak bohatý, jak dobře spí.
„Pro vztahové finance nejsou definována žádná pevná pravidla. Může se stát, že partner, který vydělává více, bude ochoten přispět větším dílem. Někdo však toto pravidlo považuje za porušení rovnováhy a vzájemné úcty. Vzájemná dohoda a pocity jsou vždy velmi jedinečné, což je potřeba respektovat,“ myslí si Dušan Šídlo, autor finančních knih a zakladatel Akademie peněz. Stále častěji se setkává i s klienty, kde manželka má výrazně větší majetek, neboť vlastní několik drahých nemovitostí. A manželství již trvá desítky let. Zcela rozdílné majetkové poměry tak nemusí být překážkou šťastného vztahu. „Neporovnávejte se s ostatními, protože je v případě financí mohou vést jiné motivace, než vás. Očekávají například od investicí něco jiného a to, co vy byste považovali za neúspěch, by třeba jim přišlo jako fajn tah. Skutečně svobodný život znamená dělat co chci, s kým chci a kdy chci,“ píše Morgan House v knize Psychologie peněz. „Manžel má oproti mě třetinové peníze a nevadí mu to. Dokonce se chystá na rodičovskou dovolenou, protože můj třikrát vyšší plat se nám do společné kasy prostě hodí víc – jsem IT specialistka a on instalatér,“ svěřila se mi Iva. Podle ní jim vztah funguje výborně, mají společné finance a z její výplaty se hradí hypotéka a energie a z jeho se pak měsíc žije. Před sto lety nemožné. Naše éra bezesporu patří ženské emancipaci. Konečně máme přístup ke vzdělání a lepšímu uplatnění. Dokonce čtyřicet procent Američanek vydělává víc než jejich partneři. Past však stále číhá tehdy, když od nich společnost začne očekávat, že kromě excelování v kanceláři budou také splňovat ideály krásy, obejdou se bez chův a doma se pochlubí blýskavou kuchyní, kde je na víkend navařeno jako pro celý regiment. Vy už víte, že tohle všechno je pouhé pozlátko a váš muž po vás tohle všechno nevyžaduje, stačí mu útulný nepořádek a neoholená lýtka? Jenomže skutečná rovnost nastane možná až tehdy, kdy si protějšek za vás také přesně zapamatuje, že v pondělí mají děti zubaře, v úterý jdou k očnímu a ve středu má starší aikido a ve čtvrtek mladší výtvarku.
A názor muže?
„Boha jeho, ta mužská hrdost! Dnešní doba už je jiná a ženy vydělávají velké peníze. Důležité je, že se oba snaží na maximum. Jestli chlap hákuje a nesedí doma na zadnici nebo u hracího automatu, nemá se za co stydět, když jeho žena přinese víc peněz. Byl bych na ni hrdej, že se jí tak dobře daří, a dál bych se snažil, jak nejlépe umím,“ popisuje fyzioterapeut Adam a dodává, že situace se může změnit třeba v případě přírůstku do rodiny nebo ženiny nemoci. Pádný argument držet spolu je také ten, když si partneři spolu v různých aspektech života jako je třeba sex nebo koníčky dobře rozumí, podobně jako oskarová star Meryl Streep ve čtyřicetiletém svazku se sochařem.
Aby to zůstalo spravedlivé…
„Nejdůležitější je, že se na rozdělení péče o děti, domácnost a finanční zajištění partneři shodnou a mají oba pocit spravedlivého rozdělení. Ještě donedávna to totiž bylo tak, že na ženy se skutečně kladly větší nároky a muži se v péči o domácnost a děti tak trochu vezli – s tím, že to je vykompenzováno jejich příjmem. Tomu ale, doufám, už odzvonilo,“ dodává psycholog Kačina. Pokud je žena velké zvíře a muž elektrikář, bude záležet na atributech vztahu, které jej drží dohromady, můžeme vyjmenovat několik – kromě zmíněné sexuální kompatibility třeba schopnost komunikace a emoční inteligence. Pokud se muž cítí dobře a partnerku podporuje, méně často sklouzne k modelu nevěrného alfasamce, jež se poohlédl po externistce, která mu rozumí líp a obdivuje ho. Těžko si ale také dokážeme představit, že akceptujeme pozvání na první večeři od nezaměstnaného nemastného neslaného bohéma ve stylu „zaplatíš ale ty.“ Ano, za všechny večeře ve svém životě zaplatíte, a v lepším případě jen penězi.
Tipy finančního poradce, Dušana Šídla, www.akademiepenez.cz:
1. Zaznamenávání příjmů a výdajů pomáhá lépe porozumět aktuální situaci a plánování budoucnosti. Dnes existují mobilní aplikace, které umožňují snadné sledování. Nabízejí funkce jako automatické kategorizování transakcí a tvorbu různých grafů, které poskytnou rychlý pohled na společné finance. Páry mohou mít i společnou kartu nebo účet, u kterých je možné peněžní pohyby sledovat.
2. Pokud pár chce šetřit na dovolenou nebo koupi nemovitosti, je důležité si ujasnit, jakým způsobem se budou na společném cíli podílet. Můžete rozdělit náklady podle poměru příjmů, pokud jsou tyto příjmy nerovnoměrně rozloženy. Jestli je spořicí plán pro společný cíl dodržován, každý z partnerů klidně má vlastní „fond“ radosti, zábavy a osobních cílů.
3. Děti do hry vnášejí významné časové omezení a výraznější finanční zátěž. To může vyžadovat přepracování rozpočtu a nové plánování priorit. S příchodem potomka je také nutné myslet mnohem více na různé formy pojištění.
4. Zamilovanost může způsobit, že lidé reagují emocionálně a iracionálně v různých situacích, včetně těch finančních. Láska v horším případě pomine, dluhy však zůstanou.
Zdroj: Marianne 4/2024