Akademie peněz v minulých letech (tehdy ještě pod názvem Akademie pojištění) pomohla svými analýzami a články k vylepšení pojistných produktů nebo k úpravě zákona. Vždy ve prospěch klientů a jejich poradců. A pokračujeme dál.
Hned několik prvních článků ohledně DIPů odhalilo nejasné formulace v sazebnících poplatků nebo „schované“ poplatky v obchodních podmínkách místo jejich uvedení v sazebníku poplatků. Poskytovatelé se zřejmě nepoučili z problémů investičního životního pojištění před deseti lety. Situace je ale nyní jiná a očekávání transparentnosti spotřebiteli je mnohem vyšší.
Recenze DIPu od poskytovatele Fondee ukázala dvě „bolavá“ místa:
· Všechny poplatky účtované Fondee nejsou uvedeny v sazebníku, ale dva jsou součástí obchodních podmínek.
· Při předčasném ukončení investování účtuje u Fondee poplatek, a to dokonce dvojnásobný. Kromě doúčtování správcovského poplatku do výše 0,9 % je navíc účtována sankce ve výši 1 % z aktuální hodnoty investic.
Společnost Fondee po publikování recenze odhalující tyto skutečnosti oznámila na sociálních sítích změnu: „Dávalo nám smysl sankci za předčasný výběr nastavit, aby klienti produkt opravdu využívali k zajištění na důchod. Sankci 1 % jsme ale již přehodnotili a zanedlouho se s novými obchodními podmínkami zruší.“
Z dalšího vyjádření zatím plyne, že společnost Fondee neplánuje zbývající „doúčtovací“ poplatek přidat do sazebníku poplatků a chce jej ponechat schovaný mimo sazebník. Akademie peněz si přeje, aby do vydání obchodních podmínek došlo i k nápravě této netransparentnosti a každý klient našel v sazebníku úplně všechny poplatky. Rozdělování poplatků na dvě skupiny (v sazebníku a mimo něj) nevzbuzuje u spotřebitelů důvěru.
Jakmile vyjdou nové obchodní podmínky Fondee, budeme naše čtenáře informovat, jak se podařilo vyřešit problematická místa.