Jak na peníze (3. díl)

Tip č. 20: 💰 Nemovitosti 🏚 nebo akcie 📈 ?

Nedávno jsem viděl tweet jednoho známého českého ekonoma, že za posledních X let udělali sice nemovitosti 8 % p.a. ale akcie dokonce 12 %. Zní mi to jako, že to bylo vlastně lepší rozhodnutí jít jednoduchou cestou akciových trhů, než složitě investovat do nemovitosti. Což asi platí ve chvíli, kdy to všechno kupuju cash. Ale kde vidím největší fígl je Hypotéka (ano i ta dnešní drahá).

Dáme si dva příklady.

– Franta 🙍‍♂️ vezme milion korun a investuje na 20 let do akcií s výnosem 12 % p.a. – Za dvacet let má cca 4 700 000 Kč.

– Jarka 🙎‍♀️ vezme milion, čtyři si půjčí v bance za 5 % úrok a koupí za 5 milionů byt. Při růstu cen 8 % má za dvacet let nemovitost s hodnotou 23,3 milionu. Na splátkách zaplatí 6,3 milionu, takže její čistá bilance je cca 17 milionů.

Můžeme se bavit o tom, jestli jsou předpoklady našeho příběhu reálné nebo nejsou (např. pro zjednodušení jsem vynechal dividendy i příjem z nájmu), ale chtěl jsem ukázat, že sovy nejsou vždy tím čím se zdají být na první pohled.

Hlavní zpráva je, že největší vtip investice do nemovitosti je v tom, že ji nekupujete za vlastní peníze, ale za peníze banky.

P.S. – A co na nemovitostech miluju já je to, že když se hroutí trhy, tak zpanikařit a prodat akcie jde lehce, nemovitost mně nutí těžké doby přečkat.

Tip č. 21: 💰 Víte kolik vás stojí auto 🚙 ?

Jsem si zkusil počítat, co nás stojí ročně naše auto

Toyota RAV4 2020, spotřeba 6,9 litru, nájezd 16000/rok, parkovací stání

Amortizace – 60 000
Pojištění – 20 000
Palivo – 43 000
Servis – 15 000 (teď míň ale čekám růst v čase)
Parkování – 36 000
Ostatní – 6 000
—–
Celkem nás stojí jeden kilometr 11,20 Kč!

Cesta po praze 10 km – 112 Kč
Víkend 300 km – 3 351 Kč
Dovolená týden 1500 km – 16 755 Kč

Kdybychom si řekli, že auto nechceme a pojedeme jen car sharing (dle ceníku Car4Way)

Cesta po Praze 10 km – 120 Kč
Víkend 300 km – 3 844 Kč
Dovolená týden 1 500 km – 15 185 Kč

Tak co, vyplatí se vám auto? Nebo je to jen pohodlnost a láska?

Tip č. 22. díl: 💰 Objednáváte jídlo 🥐 nebo jezdíte do supermarketu 🛒 ?

Od té doby, co máme děti, objednáváme dost často, konkrétně přes Rohlík.

Pro mě to má benefitů několik:

1. Mnohem širší nabídka než v obchodě (široká škála kvality)
2. Dostupnost dovážky v době, kdy je doma klid (22h, 7h)
3. Úspora času někam jet – ale to zas tolik neberu, protože nakupování jídla je pro mě v podstatě relax, spíš na to nemám čas přes den

Jak to ale vychází cenově? Udělal jsem si malou analýzu účtenek a porovnal položky z Rohlíku a kamenného supermarketu. Průměrný rozdíl cca 20 % (někde nebyl žádný, někde ale klidně 50 %). Když jdu na větší nákup, tak na 2 000 Kč to udělá cca 400 Kč. Vyplatí se to za krátkou cestu do obchodu, nebo ne? Asi si to nechám tak, jak to dnes mám.

Když na to mám čas, tak zajedu do krámu a rohlíkem budu základní obchody dál spíš doplňovat nebo ho využiju, když ten čas není.

PS – Rozdíl pokud budu nakupovat jen rohlík vs. jen supermarket u nás v rodině vychází na cca 2 500 Kč měsíčně.

PPS – Nejvíc se nám prodraží rohlík tím, že tam prostě mají ty skvělý ale drahý věci, co jinde nekoupím

Tip č. 23: 💰 Má cenu si koupit chalupu 🏚 ?

⚠ Záměrně z nákladů úplně odstraňuju náklady na pořízení. Vnímám to jako formu investice, tedy ty peníze tam jsou uloženy a nějakým způsobem pracují, takže to není úplně náklad. Mě zajímalo, co stojí chalupu provozovat, využívat a udržovat v provozuschopném stavu.

Příběhů se sešlo spoustu a v podstatě existují dva přístupy:

1. Sypeme do toho spoustu peněz (platíme i třeba zahradníka)
2. Děláme si většinu samy

Nejlevnější chata vycházela na 30 000 Kč / rok, nejdražší na 500 000 Kč. Chtěl jsem najít odpověď na otázku kolik tam musím strávit dnů ročně, aby se mi finančně vyplatila proti „hotelu / apartmánu“ Ale z vašich pohledů odpověď neexistuje v penězích na den. Jen to nesmí být malér.

Stačí si odpovědět na dvě otázky:

1. Jsem schopen provoz chaty vůbec utáhnout? Jak finančně tak prací?
2. Toužím po chatě?

Pokud jste si odpověděli na obě otázky ano, tak do toho jděte 🙂

Tip č. 25: 💰? Jak vyhrát nad „tipáčem“ a neriskovat?

Teď to trošku odlehčíme. Každý měsíc si dělám takovou zábavu a tou je tipovačka České fotbalové ligy na tipsportu. Účast zdarma – za umístění v každém měsíci se dostávají tzv. „Nety“ tedy herní peníze.

Na tipovačku není třeba rozumět fotbalu, stačí tam nasázet nějaké normální výsledky a vyvarovat se tipu remízy. Remíza je v každém fotbalovém zápase méně pravděpodobná než výhra jednoho ze dvou týmů. Kdo je favorit a koho tipnout poznáte proklikem na kurz.

Pak už jen čekat, jak dopadne měsíční kolo a vybrat odměnu. Nety následně vsadit na jakýkoliv zápas v kurzu 2 a více. Když to celý dobře dopadne, můžete si výhru vybrat nebo jinak užít. Když to nedopadne, tak jste si užili zábavu a napětí bez jakékoli investice nebo rizika.

Ano je to gamble, je to škodlivé, vzniká na tom závislost, je to pro lidi nad 18 let atd.

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.