Karel Gott a peníze

I bulvární média píší o penězích. Zaujala mě zpráva o Karlu Gottovi, který by dnes oslavil 85. narozeniny. Ten podle mnohých dokázal nejen peníze vydělat, ale také dobře investovat. Byl znám svým důrazem na diverzifikaci, kterou považoval jako jednu z cest ochrany proti mocenskému vládnutí.

Již dříve v rozhovoru pro Lidové noviny prohlásil: „Obávám se, že celosvětové dění směřuje k totální globalizaci, která vyústí v jednu totalitní světovládu. Časem všechny malé banky padnou – už to pomalu začíná, bankovní giganti budou fúzovat, až nakonec zbude jediný bankovní dům, který bude všem diktovat. Vznikne jedna světová měna, která bude všechno řídit, a pak už je jen krůček k bezhotovostnímu platebnímu systému pomocí mikročipů a laserových neviditelných kódů – nejspíš je budeme mít zabudované v těle. A tím bude možné z jednoho vládního centra získat o každém informaci a každého kontrolovat.“ 

Ondřej Hejma, frontman kapely Žlutý pes, tvrdil, že Karel Gott o tématech jako portfolio a diverzifikace věděl svoje už dávno – trošku zlata, trošku akcií, nemovitost, něco mít ve Švýcarsku a udržovat stabilní cash flow.

Dnešní zpráva se netýká diverzifikace, ale připomíná jeho investice do pozemku v Dominikánské republice. Na doporučení od Františka Janečka si před lety zakoupil pozemek o rozloze 10 000 metrů čtverečních v oblasti El Choco, která se nachází na severu země, poblíž letoviska Sosua. Plánoval, že si na něm nechá postavit vilu. Brzy si však uvědomil, že kvůli své pracovní vytíženosti a vzdálenosti z Prahy do Dominikánské republiky by své sídlo v Karibiku prakticky nevyužil. Proto ho v roce 2004 prodal. Noví majitelé na něm postavili opičí farmu. „Ulevilo se mi, když se mi ‚výhodnou nemovitost‘ za velkou louží zase podařilo prodat,“ přiznal několikanásobný český slavík.

I dnes stále více lidí uvažuje podobně jako Karel Gott. Chtějí si koupit apartmán někde u moře. Není to stejný investiční příběh jako ten Karla Gotta, přesto dává smysl se dvakrát zamyslet, zda taková investice bude skutečně se záměrem „für immer“ a zda diverzifikaci a radost nelze spojit i jiným způsobem…

A abych nezapomněl, hezké narozeniny, Mistře, Vaše tvorba tu zůstává s námi a dělá radost i nadále.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.