Někteří lidé rádi riskují. Jiní se riziku vyhýbají. Někdo slézá osmitisícovky nebo se pustí sám na jachtě kolem světa. Jiný se cítí nesvůj, jakmile má přejít křižovatku na cestě domů z milovaného, poklidného úřadu, kde jediným vzrušením je každoroční návštěva auditora.
Přesto pro všechny bez rozdílu platí, že život je riziková záležitost.
I přestože žijeme ve 21. století, kdy je lékařská péče nejkvalitnější v historii, válečné konflikty se našim končinám již delší dobu vyhýbají, výskyt pracovních úrazů je v historické perspektivě nepatrný a násilnou kriminalitu většina z nás zná jen z televize. Srovnejme si naše pohodlné, klimatizované a pasterizované životy chráněné normami EU s dobou, kdy vznikalo životní pojištění. V roce 1662 publikoval londýnský obchodník John Graunt tenkou knížku s dlouhým názvem Natural and Political Observations made upon the Bills of Mortality – Přírodovědná a politická pozorování na základě statistik úmrtnosti. Šlo o první úmrtnostní tabulky na světě, založené na záznamech narození a úmrtí v Londýně během let 1604 až 1661.
Stručně řečeno: asi byste nechtěli žít v Londýně 17. století. Jen během jediného zářijového týdne roku 1665 matriky zaznamenaly 7 165 úmrtí na mor. Z celkového počtu 229 250 zemřelých zjištěných během let 1604 až 1624 bylo 36 % dětí ve věku do šesti let. Příčiny smrti zahrnovaly kromě moru například červy, kousnutí vzteklým psem, vředy, strumu, lepru, píštěle, prasečí neštovice, francouzské neštovice (syfi lis) a jiné lahůdky.
Kritikové, kteří hartusí na dnešní civilizační choroby, nemají pravdu. Lidé dříve neumírali zdravější než dnes. Výskyt rakoviny a cévních chorob je dnes samozřejmě vyšší – protože dříve lidé umírali na mor, tuberkulózu, červy atd. Nějaké rakoviny se nestihli vůbec dožít.
Obyvatel Londýna měl při narození jen 64% pravděpodobnost, že se dožije šesti let; 25% pravděpodobnost, že se dočká 26 let; a pouze desetina lidí se dočkala požehnaného věku 46 let. Dnešního důchodového věku by se dožilo jen asi 3 až 6 % všech narozených podle toho, jaký věk bychom považovali za důchodový… Naše dnešní trable s penzijními reformami by tehdy byly považovány za historku z rodu Gulliverových cest.
O pár století později, začátkem 20. století, uvádějí anglické úmrtnostní tabulky, že se věku šesti let dožije více než 80 % dětí. Pokrok! Dvacáté šesté narozeniny mohlo oslavit více než 72 % lidí. Přes 60 % lidí se dožilo 46 let a důchodci začínali být problémem: bezmála každý druhý se tehdy dožil 57 let.
Srovnejme si to s dneškem. Už jen čistě racionální úvaha nám říká: úmrtnost významně klesá, což znamená, že dnešní rizikové životní pojištění musí být podstatně levnější než dejme tomu v roce 1910. (O 17. století ani nemluvě.) Jak říkají pojišťováci – levná smrt. Vyplatí se být pojištěn?
Ano, protože ani dnes nikdo nemá vyhráno. Člověk se může ocitnout ve špatném okamžiku na špatném místě. Anebo vybrat si v genetické loterii nedobrý los. Někdo se narodí s vlohami pro matematiku a hru na klavír. Jiný má vlohy pro cukrovku nebo pro vznik nádorů. V lepším případě nezhoubných.
Být pojištěn se vyplatí, pokud máte starost o ty, kdo po vás zůstanou. Materiální pomoc, kterou pojištění může poskytnout, může být v případě ztráty živitele rodiny neocenitelná. A nikdy nevíte, kdy přijde ten s kosou. (Nebo ta s kosou?) Pravdivý příběh. V obci Blšany u Podbořan žily dvě paní. (Jedna z nich žije doposud, v době psaní tohoto textu je jí 84 let.) Vídaly se prakticky denně a vždy, dříve nebo později, se názorově střetly. Tématem byla otázka, zda je pro ženu lepší pracovat anebo se starat o domácnost a hospodářství. Dnešní feministky mají ve věci samozřejmě jasno, ale tehdy, někdy v 70. letech barbarského 20. století, měly v Blšanech silnou pozici názory nejen prvorepublikové, ale přímo viktoriánské.
Zastánkyně ženské zaměstnanosti, budeme jí říkat paní poštmistrová, měla jasný názor: „Ano, práce samozřejmě zabere čas, ale člověk si vydělá, a hlavně – já budu brát jednou důchod!“
Socialistický venkov nenabízel mnoho zábavy. Těšení se na důchod patřilo vedle místního fotbalového mužstva k těm hlavním. Pak následovaly diskuse o svatbách (respektive o „veselkách“) a pohřbech. Tím se výčet povyražení víceméně uzavíral, hlavně pro ty, kdo měli už delší dobu po veselce.
Paní poštmistrovou fotbal nezajímal. O to více zdůrazňovala při každé příležitosti: „Já budu brát jednou důchod! To budete koukat, jaký důchod já budu jednou brát!!“
Léta ubíhala a paní poštmistrové se blížilo naplnění jejího snu. Ale ouha, cosi ji začalo píchat kdesi v těle. Těsně před odchodem do penze šla do nemocnice. Pak zase domů. Přišel jí vytoužený důchod. Pak zase do nemocnice.
A už se nevrátila. Přesně jak celý živost říkala, jednou brala důchod. Některá přání je možná lepší neříkat moc nahlas. Můžete opravdu kategoricky vyloučit možnost, že vás tam nahoře neposlouchá někdo s vyvinutým smyslem pro černý humor?!
Co z toho vyplývá? Navzdory pokrokům lékařské vědy stejně nevíte dne ani hodiny. Můžete investovat do krátkodobých i dlouhodobých nástrojů. Pravidelně i jednorázově, konzervativně i dynamicky. Můžete si v kalkulátoru naplánovat investiční horizont, jak dlouhý chcete. Ale pokud nechcete své blízké poslat na pastvu, až tady jednou nebudete, sjednáte si „rizikovku.“ A ne, nechci slyšet žádné výmluvy!
Ukázka z knihy Život jako riziko, kterou můžete zakoupit zde: Chci se vzdělat | Akademie pojištění (akademiepenez.cz)
Autor textu i fotografie je přední český ekonom Pavel Kohout.