Petr Ludwig, známý český bojovník proti prokrastinaci a evangelista AI, se nedávno objevil v podcastu Prachy, kde sdílel své názory na to, jak peníze vydělávat i efektivně utrácet. Petr, který podniká od svých 19 let, má jasno v tom, kam směřovat investice i rozvoj v době, kdy AI stále více ovlivňuje náš život a práci.
Petr věří, že nejlepší investicí je podnikání, především v oblastech, které AI ještě nemůže plně nahradit. Vyzývá k zaměření na manuální činnosti a budování dovedností, které staví na lidském dotyku a dovednostech, zejména empatii, schopnosti naslouchat a budování vztahů.
Petr považuje za důležité si klást otázku, co nebudou umět další verze AI. Vztahový business podle něj ještě nějakou dobu vydrží a zdůrazňuje, že v době AI budeme potřebovat dvě klíčové schopnosti: umět pracovat s AI a být lepšími lidmi. Za klíčové komponenty smyslu v éře AI považuje mimo jiné osobní vizi a flexibilitu.
Podle něj bude přibývat příplatků za osobní interakci – například za lidského lékaře nebo finančního poradce. Lidé budou ochotni platit za lidský pohled, který AI nedokáže plně nahradit.
V budoucnosti budou klíčové také osobní značky. Například nejlepší restaurace stojí na osobním brandu kuchaře. Vybízí proto k budování svého jména, například i na platformách jako je LinkedIn. Sdílení hodnotných rad a zkušeností zdarma podle něj přitahuje klienty, kteří hledají záruku kvality.
Petr také radí budovat komunitu lidí, kteří vás inspirují, rozvíjí a se kterými můžete tvořit. Právě sdílení a spolupráce jsou podle něj klíčem k úspěchu – ať už jde o podnikání, vztahy nebo osobní růst.
Nepřekvapivě Petr zastává minimalistický přístup k vlastnictví. Nepodporuje investiční byty a tvrdí, že majetek často přináší více starostí než užitku. „Peníze jsou prostředek k dosažení klidu, ne k vytváření problémů,“ říká. Jeho nejdražším majetkem jsou mobilní telefon a elektrická kytara, zatímco auto má na operativní leasing, v Praze žije v nájmu a v Singapuru v oblíbeném hotelu. Vlastnictví podle něho mentálně zavazuje a vytváří problémy. Člověk má podle něj peníze, aby měl méně starostí. Neměl by si starosti vytvářet. Peníze tak považuje za prostředek, kterým si kupuje svůj klid.
Petr investuje sám do sebe, do vzdělání, jídla, cestování a osobního rozvoje. V oblasti financí by sám volil dle něj minimalistickou kombinaci:
Přesto zdůrazňuje, že nejde o investiční radu a největší návratnost má investice do sebe sama. Peníze vydělává především přednáškami, ale o výši honorářů v Česku nerad mluví. Podle něj někteří považují 50 tisíc korun za dvouhodinovou přednášku pro 300 lidí za příliš. V Česku jsme se podle něj nenaučili kapitalistické myšlení a o výši honorářů by měl rozhodovat trh.
Celý téměř 1,5 hodinový inspirativní rozhovor si můžete na YouTubu poslechnout v podcastu Prachy zde: