Poslední přehled Sporoindexu v tomto roce přináší poradcům pod stromeček plno novinek. Nově pokrývá všechny DIPy vyjma nemovitostních fondů, které ale nejsou vhodným aktivem pro dlouhodobé spoření.
Platformy EIC a Moventum
První novinkou aktuálního přehledu je hodnota Sporoindexu pro B2B platformy EIC a Moventum. Poskytovatelé umožňuji poradcům nastavit poplatky pro pokrytí nákladů na jejich služby. Problémem tak je, že klienti nemají na webu těchto platforem transparentní sazebník poplatků. Maximální nastavitelné poplatky jsou vysoké, a tak není překvapením, že hodnota Sporoindexu je výrazně podprůměrná.
Platformy v sazebníku poplatků uvádí „své“ poplatky a vyhýbají se uvedení maximální výše vstupních a průběžných poplatků. V případě státem dotovaného produktu jako je DIP by stát měl pro své občany vyžadovat transparentní sazebník s uvedením maximálních hodnot všech poplatků. Snad po roce Ministerstvo financí ČR vyhodnotí informační otevřenost poskytovatelů a najde řešení, jak donutit poskytovatele ke zveřejněné sazebníku se všemi poplatky.
Nízká hodnota Sporoindexu od společnosti Moventum je způsobená jednak možností nastavit dodatečný průběžný poplatek až 2,5 % a zejména minimálními fixními platbami platformě ve výši 48 EUR ročně. Investiční revoluce v posledních letech (on-line platformy, jednoduchý nákup ETF a akcií skrze bankovní aplikace atd.) udělala tento poplatek naprosto absurdní. Pokud ho lucemburský majitel nezruší, je nabídka Moventum zcela mimo aktuální tržní standard.
Samoobslužné DIPy: Fio, RB a ČS II
Mnoho dotazů jsme obdrželi ohledně výpočtu Sporoindexu pro Fio a Raiffeisenbank. Fio poplatková strategie je postavena na fixním poplatku cca 10 EUR při nákupu ETF. Je tak jasné, že pro pravidelné investice není tento produkt vhodný. Jiná situace ale nastane, pokud se klient rozhodne investovat např. 12 tisíc jednou za rok. V takovém případě je nabídka Fio čtvrtá nejlepší a pokud by banka neměla tak vysoký poplatek za směnu z CZK na EUR, mohla by být i výše.
V případě Raiffeisenbank trh čekal, kdy umožní automatické konverze měny a frakční obchody. První je již hotovo, druhé zatím ne. I tak byl vypočítán Sporoindex, přestože zatím není možné investovat např. 1 000 Kč, ale je třeba koupit přesný počet cenných papírů. Nízké poplatky RB (0,2 % vstupní a 0,2 % průběžný) katapultovali RB na druhé místo.
Na prvním místě zůstává Patria Finance, kdo ale obsadil třetí příčku? Když už jsme připustili u Fio roční platbu místo měsíčních, spočítali jsme i hodnotu DIPu u České spořitelny, pokud se klient rozhodne pro indexový fond. ČS totiž těmto klientům klade překážku v podobě minimální výše investice 5 000 Kč. Pokud se ale racionální investor nenechá přemluvit na drahé fondy ze skupiny Erste a vybere si indexový fond, získá dobré nízkonákladové řešení.
Vánoční tip na dárek: kniha Život jako riziko 2 aneb Když pojišťovny (ne)plní
„Tuto knihu by si měl přečíst každý.“ (dle recenze od Petra Zámečníka, který vyučuje na Vysoké škole ekonomické v Praze)
Mercurius Pro a poplatková hádanka
Poslední novinkou je zařazen DIPu od Mercurius Pro. Zajímavostí je, že společnost v sazebníku poplatků neuvádí všechny poplatky, ale pouze odkazem na stránky společnosti Interactive Brokers vybízí klienty zájemce o investování, aby si zbylé poplatky dohledaly na dlouhé a komplexní stránce. Protože ale neposkytla více informací, nemůže spotřebitel poplatky dohledat. Opět námět pro zákonodárce a dozorčí orgán k nápravě tohoto stavu.
Autor: Martin Podávka
Pozn. Poslední letošní sedmá aktualizovaná verze přehledu Sporoindexu je k dispozici členům Klubu myšlenek Akademie peněz. Klub je uzavřená skupina na LinkedIn, kam mají přístup členové Akademie peněz, kteří jsou finančními poradci a zakoupili si byť jen jedinou knihu z nabídky eshopu na webu Akademie peněz. Pokud zjistíte, že v Klubu neoprávně nejste, pošlete mně zprávu na LinkedIn.