V článku Co se dědí z penzijního připojištění (spoření)? Co do dědictví NE/jde a co se daní jsem otevřela tématiku výběrů z penzijních produktů, i když tady za těch nejpohnutějších okolností, které život přináší. V diskusi jste zmínili, že „by se hodil“ i přehled o výběrech z penzijka a z dalších důchodových produktů přímo majitelem smlouvy.
Zkrátka: jak bude probíhat výběr z vašeho penzijního spoření, penzijního připojištění, investičního životního pojištění a z nového DIPu (dlouhodobého investičního produktu).
U každého z nich se podívám na výběr před splněním podmínek produktu a na výběr po jejich splnění.
Podmínky produktu: spořit alespoň 5 let a do alespoň 60 let věku. Výjimku mají nejstarší penzijní plány, které lze ukončit již v 50 letech.
Po 15 letech trvání penzijního připojištění je možné vybrat si beztrestně až polovinu naspořených prostředků. Odvedeno musí být 180 plateb a ve smlouvě musíte mít výsluhovou penzi „zaškrtnutou“, tedy sjednanou (není automatická). Výběr může být jednorázový, či pravidelnou výsluhovou penzí.
Na invalidní penzi má automaticky nárok každý, komu je přiznán třetí stupeň invalidity. Penzijní připojištění umožňuje výplatu prostředků najednou, ale i formou pravidelné renty. Do výplaty jdou nejen naspořené prostředky, ale i jejich zhodnocení a veškeré státní příspěvky. Na věku klienta zde nezáleží, rozhodovacím faktorem je zmíněný třetí stupeň invalidity.
Pozor, předčasným výběrem NENÍ převod penzijního připojištění na novější smlouvu doplňkového penzijního spoření. Předčasným výběrem je jen situace, kdy si peníze vyberete a necháte vyplatit na svůj bankovní účet.
Pře předčasném výběru je nárok pouze na odbytné. A to jenom tehdy, když jste uhradili alespoň 12 měsíčních příspěvků. U odbytného se:
Peníze budou vyplaceny nejpozději do 3 měsíců.
Jestliže splňujete podmínky pro řádné ukončení smlouvy o penzijním připojištění, máte tři základní varianty, jak si odsud peníze vybrat:
Ještě se zaměřme na další možnost:
Převod smlouvy z transformovaného fondu do doplňkového penzijního spoření (DPS) je v rámci jedné penzijní společnosti zdarma. Nutně tímto krokem musíte projít, pokud byste chtěli čerpat předdůchod.
A jestliže byste (před tím, než vám bude 60) chtěli přejít do jiné společnosti, také to půjde. Ve dvou režimech:
Detailně zmapovaný přechod od připojištění ke spoření a zmapované změny ve strategiích penzijka jsem našla tady.
Výběr z penzijka formou dědění (nebo převodem na obmyšlenou osobu) jsem popsala již ve výše uvedeném článku.
Doplňkové penzijní spoření se v možnostech výběru mírně odlišuje. Podívejme se na ně stejně podrobně jako u transformovaných fondů penzijního připojištění. Možností je zase několik.
První možností, jak se beztrestně dostat k penězům na penzijku je výběr v 18 letech věku. Ale jen tehdy, když se dítěti sjednalo penzijko do 8 let věku. V 18 letech si dítě smí ze smlouvy jednorázově „vytáhnout“ třetinu vložených prostředků a zhodnocení. Tady se nic nedaní a příspěvky od státu se nevracejí, smlouva pokračuje dál.
Jestliže je klientovi penzijní společnosti přiznán 3. stupeň invalidity a klient si zároveň spoří alespoň 3 roky (36 měsíců), vzniká mu nárok na vyplacení invalidní penze. Ta nesmí být u DPS jednorázová, jedině postupná. Přitom se musí vyplácet alespoň 4× za rok, alespoň v částce 500 Kč a (až na výjimky) alespoň po dobu 3 let. Nedaní se nic a státní příspěvky zůstávají.
Při předčasném výběru je i u doplňkového penzijního spoření nárok jen na odbytné. Navíc tento nárok vzniká až po 2 letech trvání smlouvy a uhrazení 24 příspěvků účastníka (klienta). Odbytné znamená, že se:
Peníze se vyplácejí do 2 měsíců.
Kdo splnil podmínky smlouvy o penzijním spoření, může si i zde vybrat tři varianty výplaty. Výběr je možný:
Abyste získali nárok na předdůchod, splnit musíte několik podmínek:
Při výplatě předdůchodu se nevracejí státní příspěvky, ale daní se výnosy, a to 15 %. Příspěvky zaměstnavatele zde danit nebudete. Výhodou je úhrada zdravotního pojištění státem a osvobození od pojištění sociálního: v předdůchodu se vlastně stáváte státním pojištěncem.
Ještě se zaměřme na úhradu jednorázového pojistného pro doživotní penzi přes životní pojišťovnu. A na úhradu jednorázového pojistného pro penzi na přesně stanovenou dobu a výši důchodu (jednorázový doplatek k získání nároku na předdůchod). Ani u těchto kroků se nic nedaní.
U nejnovějších smluv zůstává téměř všechno stejné jako u doplňkového penzijního spoření sjednaného do konce roku 2023. Změny jsou jen dvě:
Vše ostatní se řídí stejnými pravidly jako v předchozí kapitolce o DPS.
Investiční životní pojištění se sjednává pro případ smrti, ale i pro případ dožití. Plus další pojistná rizika, vliv má i pojištění invalidity.
U výběru při nesplnění podmínek smlouvy má klient nárok jen na odbytné. U životního pojištění je stanoveno jako „určitá část z celé kapitálové hodnoty. Jedná se o část nespotřebovaného pojistného, které je k datu ukončení pojistné smlouvy vypočítáváno pomocí pojistněmatematických metod“, najdete na stránkách životních pojišťoven.
Při předčasném ukončení navíc musíte dodanit všechny využité daňové výhody. Vrací se daňové odpočty (odpočty z daně z příjmu), i zde 10 let zpětně. A zdaňují se příspěvky od zaměstnavatele, opět 15 %.
Jestliže se dožijete ve smlouvě sjednaného věku, pojišťovna vyplácí starobní důchod nebo jednorázové vyrovnání. Podmínky jsou stejné jako u doplňkového penzijního spoření, u smluv uzavřených do konce roku 2023.
Výplata invalidní penze se řídí stejnými pravidly jako u penzijního spoření/připojištění. Nic se nedodaňuje. Není zde časová podmínka pro dobu trvání smlouvy – invalidita je zde klasicky pojištěna. Jen pozor na možné výluky, které jsou specialitou pojistných smluv!
Dlouhodobý investiční produkt se chová jako každá jiná investice, umožňuje ale daňové odpočty a levnější správu investice, a to výměnou za trvání smlouvy alespoň 10 let a alespoň do 60 let věku.
Pokud si prostředky z DIP vyberete před 60. narozeninami a dříve než po 10 letech trvání smlouvy, budete muset:
Jestliže splníte podmínky smlouvy, vybíráte peníze jako z každé jiné investice po splnění časového testu. Nic nedaníte a ani nedodaňujete, a to ani při jednorázovém výběru.
Autor: Lenka Rutteová