Co má větší hodnotu? Bitcoin nebo životní pojištění?

1 298 333 Kč, tolik činí hodnota 1 bitcoinu v době psaní tohoto článku. Je na místě se ptát, co je víc: jeden bitcoin nebo jedna životní pojistka?

O raketovém vzrůstu ceny kryptoměny bitcoin se můžeme dnes již dočíst i v masmédiích. Za bitcoin si můžete koupit Teslu, bitcoin podporuje PayPal i Visa, Goldman Sachs umožní investovat do bitcoinu svým bohatým klientům, a tak bychom mohli pokračovat. V Americe se již objevují články o žalobách na finanční poradce, kteří svým poradcům nedoporučili bitcoin. A co to má společného se životním pojištěním?

Zkrátka to, že finanční poradci cítí zvýšený zájem klientů o investování, a to i do různých kryptoměn jako je bitcoin. Životní pojištění tak soupeří o pozornost klientů nejen s běžnými investičními nástroji, ale s relativně novými kryptoměnami, které mají zaručit zbohatnutí. Životní pojištění je tak z tohoto úhlu pohledu ještě méně atraktivní produkt než kdy jindy. To však neznamená, že místo pojistek by poradci měli zprostředkovávat investice do kryptoměn.

Na pomoc s argumentací si můžeme vzít například německou normu pro finanční analýzu, kterou se řídí řada finančně-poradenských společností a také některé banky. Tato norma rozeznává 42 finančních témat, které je třeba s klienty řešit. Výstupem je mimo jiné to, jaká finanční témata jsou pro konkrétního klienta relevantní (to znamená, že by je měl řešit) a jaká je jejich priorita (co je třeba vyřešit nejdříve a co až později).

A když se do normy podívám na téma investice, tak první investiční téma je až na 18. místě, což je téma pohotovostní finanční rezervy a na 20. místě jsou investice do starobního zaopatření. A to nemluvím o investicích na dosažení různých jiných životních cílů, které jsou až na 42 druhém místě. Naopak na předních místech, ještě před investicemi, je zajištění proti celé řadě životních rizik. K tomu slouží mimo jiné i životní pojištění.

Jinými slovy, pokud někdo chce investovat do bitcoinu, tak mu v tom finanční poradce při dodržení investičních pravidel jistě bránit nebude. Z pohledu finančního poradenství je však třeba mít vyřešeny důležitější finanční témata. Životní pojištění má větší prioritu než bitcoin. Tím rozhodně nezpochybňuji fakt, že ten, kdo bitcoin koupil včas a dobře prodal, tak životní pojistku opravdu nepotřebuje. Já to však bohužel nejsem… Kde je můj finanční poradce?

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.