„Konverze“ na novou Flexi za plnou provizi jede! Je ale pro klienty výhodná?

Do konce srpna nabízí Kooperativa finančním poradcům plnou provizi, když nahradí starou Flexi za novou. O tom, že jde o akci výhodnou pro finanční poradce není pochyb. Je to však výhodné i pro klienty?

Nová produkce Kooperativy téměř ve všech finančně poradenských firmách roste závratným tempem. Co zatím stojí? Nová akce, která platí do konce prázdnin. Kooperativa zatím neumí dělat konverze ze starších produktů do nové Flexi, oficiální postup je tedy náhrada smlouvy. Při výpovědi původní smlouvy Flexi a sjednání identické nové smlouvy není zkoumám zdravotní stav a veškeré čekací doby se přebírají. Jedinou podmínkou je, že původní smlouva Flexi bude starší 5 let.

Největším tahákem je výplata 100% provize za novou smlouvu. Finančně poradenské společnosti nabádají své poradce: „Využijte toto jako příležitost k servisu klienta a zároveň za to budete zaplaceni. Vytvořte si skupinu kmene starých smluv a pusťte se do toho! Často vychází nová Flexi výhodněji a s lepšími pojistnými podmínkami.“

Jedním z lákadel pro náhradu smlouvy má být i to, že nová Flexi nerozlišuje rizikové skupiny. Zejména rizikovější povolání mohou vycházet cenově lépe než původní produkty. Jiný slevový systém v nové Flexi vede i k tomu, že smlouvy s vysokými pojistnými částkami vycházejí levněji. Nahradit starou smlouvu za novou tak není z obchodního pohledu těžká disciplína.

Už jen zbývá položit si otázku, proč to pojišťovna dělá, když to stojí tolik peněz. První názor je ten, že pojišťovna zkrátka chce dobře zaplatit finanční poradce a klientům umožnit čerpat výhody nové Flexi. Jiný názor říká, že se pojišťovna chce zbavit starých Flexi, aby je nečekala hromadná žaloba jako s Dynamikem. Dynamik byl samozřejmě mnohem horší, ale i u některých starých Flexi byly odkazy na sazebník poplatků (a rizikového pojistného) pojaty zcela chybně a několik soudních sporů pro pojišťovnu dobře bohužel nedopadlo. Například zde:

https://www.opojisteni.cz/spektrum/storkuv-odkaz-podle-soudu-smlouva-zp-flexi-neplati/c:14261/

Náhradou starých smluv za nové tak pojišťovna může chtít minimalizovat náklady budoucích problémů. Spory o investiční životní pojištění se po nedávném zásahu Ústavního soudu nevyvíjejí pro pojišťovny zrovna nejlépe.

Poslední názor je ten, že v pojistných podmínkách nové Flexi najdeme pro klienty nevýhodné ustanovení, které pojišťovně umožňuje snížit náklady budoucích pojistných plnění.

Ať se přikloníte k jakémukoli názoru, před náhradou staré Flexi na novou byste měli důsledně zaznamenat potřeby klienta, provést skutečně odpovídající porovnání staré a nové Flexi a přečíst si níže uvedený článek o nevýhodách nové Flexi (link níže).

Doporučovat náhradu pojistné smlouvy Flexi jen na základě „matice výhod“, kterou vytvořila samotná  pojišťovna, by nemuselo dopadnout pro finanční poradce vůbec dobře (při případném právním sporu s klientem), neboť zjevně nejde o jednání s odbornou péčí.

Každý pojistný produkt má totiž nejen výhody, ale také nevýhody.  A platí to i pro novou Flexi. Více se dočtete zde:

VIP: 10 nevýhod nové verze životního pojištění FLEXI | Akademie pojištění (akademiepenez.cz)

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.