Jak a kam investuje český „anděl“

Jedna věc je budování byznysu. Druhá je zhodnocení peněz, které v tom byznysu vyděláte.

Je až s podivem, že mám kolem sebe randál lidí, kteří jsou velmi schopní podnikatelé, ale když přijde otázka, jak pracují s vydělanými penězi, tak najednou zjistím, že se v tom strašně plácají.

Způsobů, kam dát vaše peníze s možností zhodnocení může být spousta, všechny mají vždy nějaké svoje “ale” a žádná není 100% jistá. Pamatujte na to neustále. Elektřinu můžou vypnout, důl a byt znárodnit, akcie spadnout a zlato ukradnout.

Nejlepší článek o investování od českého profesora

 

Upřímně, strávil jsem poslední 2 roky přemýšlením jak nejlépe investovat peníze z exitu z Shoptetu. A spoustu slepých uliček jsem si draze vyzkoušel. Vím že mě nebaví denní trading, složité operace, vím že neumím přečíst/odhadnout správnou hodnotu firmy z její výsledovky… ETF jsou pro mě spása.

Kdybych si měl vybrat jen jediný investiční krok, tak vyberu nákup ETF indexu S&P500. Jasný, můžou padnout, ale to cokoliv, každopádně historické záznamy ukazují, že z dlouhodobého hlediska je to relativně dobrá investice. Tady je to riziko mega rozložené a mě vyhovuje nejvíce.

6b38249a-26e3-486b-afe5-8729cccc7d20

 

Čtyři skupiny investičních tipů

1. Plánujte a učte se

  • Neinvestujte peníze o které si nemůžete dovolit příjít.
  • Přemyšlejte dlouhodobě. Na krátkodobý výdělek se jděte nechat zaměstnat.
  • Investujte co nejdříve jakoukoliv částku – ikdyby vás to jen mělo naučit jak fungují trhy, psychika vaše i ostatních a jak chutná prohra.
  • Mějte na paměti, že diverzifikace je klíč k stabilnější budoucnosti. Nikdy nevsázejte vše na jednu kartu, i když vám ta tutovka co vám poradil kamarád připadá jako ten nejlepší nápad na světě
  • Vzdělávejte se a vyvarujte se různým šarlatánům, kterým jde hlavně o prodej teplé vody, kurzů a subscriptionů. Ja rád sleduji Rozbité prasátko a Investiční bramboru, kluci si na nic nehrají a jejich rady jsou pro začínající investory velmi přínosné.

2. Buďte obezřetní a trpěliví

  • Smiřte se s tím, že pokud chcete něco většího v budoucnu vlastnit, tak prvních 10-15-20 let budete muset tvrdě makat. Ne, není normální očekávat, že si v 25 budete moct dovolit, z běžného platu, koupit byt v Praze. Nikdy tomu tak nebylo.
  • Nic jako jednoduše získatelný pasivní příjem neexistuje. Pokud byste měli jisté 5% úročení, tak byste museli mít na účtě 9,6M Kč, abyste si mohli každý měsíc vybírat 40.000 Kč a váš kapitál se nezmenšoval.
  • Veškeré investice jsou nejisté a nějak volatilní. Kdokoliv vám říká, že něco co doporučuje půjde 100% nahoru, nebo že umí predikovat chování trhu, tak lže.
  • Jakýkoliv příslib zhodnocení nad 7-8 % je podezřelý a stojí za zvednuté obočí a pečlivé přemýšlení. Na cokoliv nad 20 % dejte raději pass.
  • Když jste na pochybách, tak dejte raději taky pass.

3. Buďte v pohodě

  • Nepanikařte. Do teď si pamatuji, že jsem byl ochotný zmanipulovat a zajistit dřívější odchod z dovolené, jen protože jsem zpanikařil protože bitcoin spadl z $1.900 na $1.700 a ja to musel vše okamžitě prodat, protože jinak by byl konec světa. V době psaní článku má bitcoin hodnotu $55.000… #facepalm
  • Nebuďte chamtiví. Nechtějte zbohatnout do 6 měsíců. Warren Buffett se stal miliardářem až ve svých 56 letech. Přestože začal (úspěšně) investovat už jako teenager.
  • Investujte, ale zároveň zlepšujete kvalitu života svého a svého okolí. Vašim cílem by nemělo být mít co největší score na smrtelné posteli. To je strašně smutný život, znám kolem sebe pár lidí, co honí jen to jedno číslo a jdou přes mrtvoly. Věřte mi, nestojí to za to.
  • Neřešte jestli nějaké ETF má aktuálně o 0,01 % menší poplatky než to vaše. Nestresujte se z každého poklesu vašeho akciového portfolia. Buďte co nejvíc v zenu a chillu.

4. Keep it simple

  • Nepřekombinujte to a neřešte investice na denní úrovni. Většinou investoři tak nějak podvědomě očekávají, že úspěšné investování znamená že s danou investicí furt něco děláte a ladíte. Opak je pravdou, velmi pravděpodobně si takovým přístupem spíš uškodíte.
  • Takže pamatujte, že nejlepší investiční strategie, je často velmi nudná. Chtějte úspěšnou investiční nudu.

Investiční rady dvacetiletému Mírovi

Sepsal jsem 10 rad, co bych dal svému mladšímu já a kterými se může vést začínající investor.

  1. Otevři si co nejdřív účet u nějakého brokera (třeba zahraniční Interactive Brokers nebo české PortuFondee, či Trading212) a nastuduj si základy finančních operací v daném programu. Je to na půl hodinky.
  2. Pravidelně nakupuj jedno-dvě ETF (S&P500 + svět), klidně jen za 500 měsíčně. Nebo za kilo. Až si budeš jistější, přihazuj víc. Ať víš jak funguje akciový trh a vše kolem.
  3. Vzdělávej se ohledně investování, pozoruj jak funguje svět kolem tebe. Hledej příležitosti.
  4. Pozoruj svoje reakce při propadech a růstech investic. Nauč se je pochopit a zvládat.
  5. Nepanikař a nejednej zbrkle. Pokud to není existenčně nutné, tak neprodávej.
  6. Zbytečně nechytrač a nešpekuluj. Nejsi tak chytrý, jak si myslíš.
  7. Vyvaruj se prostředníků. Nejde jim o tvůj ale o jejich prospěch.
  8. Nezadlužuj se. Ten nový telefon za to nestojí.
  9. Neexistuje nic jako snadné zbohatnutí. Ani snadný pasivní příjem.
  10. Zatni zuby a makej. Ať máš co investovat.

Počáteční rady jsou hodně hypotetické. V mých 20 jsem neměl možnosti a informace jako máte teď vy :-).

Moje portfolio

A jak jsem sliboval na začátku článku, pojďme se podívat jak investuji svoje peníze já. Při přemýšlení jak naložit se svými penězmi bylo mým cílem následující:

  1. Optimálně 8-10% zhodnocení, 5 % je nejnižší limit, ať porážím inflaci.
  2. Diverzifikace portfolia, ať nejsou všechny vejce v jednom košíku.
  3. Nechci správou investic trávit moc času.

A takto to nyní reálně vypadá:

Akcie – 75 % portfolia. Z toho 10 % mám v Berkshire Hathaway s tickerem BRK.B (kdo jsem, abych neivestoval do firmy nejlepšího investora na světě?), 70 % v ETF S&P500 pod tickerem CSPX (největší potenciál růstu) a 20 % v celosvětovém ETF s tickerem IWDA (backup pokud by se v Americe něco strašně moc pokazilo).
Spořící účet – 15 % portfolia. Toto jsou peníze alokované na osobní spotřebu a ad hoc investice.
Investice do firem jako angel investor – 5 %, beru je jako více rizikovou záležitost.
Kryptoměny – 3 %, toto beru jako vysoce spekulativní záležitost, ale co by kdyby…
Sběratelství – 2 %, hobby věci, čistě pro moji osobní zálibu a zábavu.

Takto jednoduché to mám. Přišel jsem na to, že díky této strategii získám +/- “jistých” (hlavně díky akciím, resp. ETF, ale jasný že to může lítat a nic není jisté, bavíme se o dlouhodobém průměru) cca 10 % ročně. A pamatujete se jak jsme se na začátku bavili o kouzlu v podobě složeného úročení? Tato strategie je něco co mě osobně vyhovuje a naplňuje jak mé finanční, tak intelektuální potřeby a zároveň mě neokrádá o můj osobní čas. Není potřeba to překombinovávat.

Tak jo, dostali jste se na konec této dlouhé eseje, kde jsou ale stále jen velmi základní informace, vše by bylo samozřejmě možné rozebrat na mnohem větším prostoru. Každopádně i tak je to článek, který bych si ve svých 20 chtěl rád přečíst.

Tak nečekejte, protože jak se říká – nejlepší čas začít investovat byl včera, druhý nejlepší je dnes. Hodně štěstí!

Autor: Angel investor Miroslav Uďan (nezkrácenou verzi článku čtěte prosím zde)

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.