Plnění z havarijního pojištění bez faktury? Vyberte si dobře pojišťovnu

Havarijní pojištění nezaplatí každou škodu. Seznam výluk a povinností je velmi pestrý. Pojišťovny také často očekávají, že neprodleně odstraníte každou závadu. Pouze při dodržování požadovaných povinností je možné počítat s odpovídajícím plněním pojišťovny. A právě jedna varianta pojistného plnění z havarijního pojištění je tzv. rozpočet. Jedná se o rozpočet nákladů na opravu (svépomocí), kdy výše pojistného plnění je určena pouze výpočtem bez doložených účtů za opravu. Už z této definice je zřejmé, že se tak trochu jedná o „černou skříňku“.

Ceny za servisní úkony v autoservisech se pohybují od 300 do 2000 Kč za hodinu. Záleží na spoustě faktorů, od toho, kde servis je (rozdíl Praha x venkov), na co se zaměřuje (rychloservis x specializace), jakým způsobem si práci účtuje (tabulkové sazby x skutečný čas) a jakou marži má schovanou v ceně náhradních dílů. Jinou cenu práce má lakýrník, jinou karosář a jinou mechanik…

Při stanovení výše plnění rozpočtem tak vzniká celá řada otázek:

  • Kolik korun za hodinu mojí práce (nebo práce známého opraváře) mně pojišťovna zaplatí? Odlišuje různé typy prací?
  • Jak pojišťovna spočítá, jak dlouho bude oprava trvat?
  • S jakou cenou náhradních dílů bude pojišťovna počítat?

Přístup pojišťoven je různý. Některé jsou při stanovení ceny práce transparentní, jiné nikoliv. Některé pojišťovny požadují opravu vozidla, jiné nikoliv.

Pokud je cílem maximalizace plnění rozpočtem, je třeba proto dát pozor na výběr pojišťovny. Pokud už pojištění jste, tak ani při plnění formou rozpočtu nepodceňujte vaše právo rozporovat výši plnění a žádat pojišťovnu o rozklad výpočtu. To, že někdo někdy na rozpočtu „vydělal“, neznamená, že nemáte právo na vyšší plnění.

Přihlašte se a okamžitě zjistěte přístup jednotlivých pojišťoven než klientovi vyberete pojišťovnu.

TENTO ČLÁNEK JE DOSTUPNÝ POUZE PRO PŘIHLÁŠENÉ UŽIVATELE.

 

Komentáře
  1. Sabina Trhlá napsal:

    U Generali mám jen dobrou zkušenost. Vždy proplatili to, co měli. Sjednala jsem přes Srovnátor, a vyšlo to ještě levněji, než přes samotnou Generali pojišťovnu.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.